O'Neill Donner Lake Memorial Paddle Event
Donner Lake, CA
5/24/2014

********** 5MI DONNER PADDLE FESTIVAL IN THE MOUNTAINS RESULTS LIST **********

O'Neill Donner Lake Memorial Paddle Event


********** FEMALE OVERALL 5MI Elite SUP RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Board Manuf Type Finish
1 86 Jen Fuller F 50 Sausalito CA 12.6 INFINITY SUP 49:40
2 96 Anik Wild F 42 Truckee CA 12.6 HOBIE SUP 49:44
3 172 Nina Oakley F 32 Reno NV 12.6 LAKESHORE SUP 50:06
4 83 Wendy Ackermann F 48 Homewood CA 12.6 BARK SUP 53:47
5 88 Sally Mello F 48 El Dorado Hills CA 14.0 FLATWATER SUP 55:21
O'Neill Donner Lake Memorial Paddle Event


********** MALE OVERALL 5MI Elite SUP RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Board Manuf Type Finish
1 171 Rob Rojas M 40 San Clemente CA UNLIM RIVIERA SUP 39:29
2 84 Rand Carter M 50 Tahoe Vista CA UNLIM BARK SURFT SUP 42:55
3 170 Brennan Rose M 25 14.0 RIVIERA SUP 43:00
4 97 Jay Wild M 34 Truckee CA 14.0 HOBIE SUP 43:02
5 94 Benjamin Sarrazin M 40 Petaluma CA 14.0 BOGA SUP 43:23
6 90 Seth Springer M 37 Malibu CA 14.0 BARK SUP 43:39
7 173 Adam Freeman M 34 Truckee CA 14.0 LPC SUP 45:05
8 89 John Merryfield M 48 Tahoe City CA UNLIM BARK SUP 45:37
9 87 Jedd Hasay M 20 San Luis Obispo CA 14.0 INFINITY SUP 45:51
10 93 Michael Valenzuela M 39 Truckee CA UNLIM RICHMOND SUP 46:43
11 95 Dax Willard M 35 Tahoe City CA 14.0 NAISH SUP 46:46
12 91 Gary Wimberly M 50 Auburn CA 14.0 BOGA SUP 47:22
13 85 Scott Estrada M 46 Sacramento CA 14.0 COREBAN SUP 48:01
O'Neill Donner Lake Memorial Paddle Event


********** YOUTH OVERALL 5MI STAND UP PADDLE RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Board Manuf Type Finish
1 134 Josiah Brackett M 14 South Lake City CA 12.6 FLATWATER SUP 45:55
2 102 Ryan Funk M 13 Truckee CA 12.6 SUP 49:19
3 101 Alic Funk M 18 Truckee CA 12.6 STARBOARD SUP 49:46
4 133 Joshua Brackett M 12 South Lake Tahoe CA 12.6 404 SUP 51:15
5 10 Trent Carter M 12 Tahoe Vista CA 12.6 BARK SURFT SUP 51:18
6 64 Sofia Sanchez F 13 Kings Beach CA 12.6 BARK SUP 56:52
7 114 Bobby Meho M 15 El Dorado Hills CA 14.0 COREBAN SUP 58:35
8 65 Orion Shea M 13 South Lake Tahoe CA 12.6 TAHOE SUP SUP 1:00:18
9 110 Matix Springer M 10 Malibu CA 12.6 BARK/SURFT SUP 1:01:05
10 63 Phoenix Sanchez M 11 Kings Beach CA 12.6 HOBIE SUP 1:01:08
11 117 Conrad Rojas M 9 San Clemente CA 12.6 RIVIERA SUP 1:01:40
12 43 ÉLAN Lindsey F 12 Kings Beach CA 12.6 HOBIE SUP 1:05:25
13 118 Estani Boni M 10 Carnelian Bay CA 12.6 BARK SUP 1:07:18
14 148 Delia Quinn F 10 Homewood CA 12.6 SUP 1:09:15
15 11 Zoe Carter F 12 Tahoe Vista CA 12.6 BARK SURFT SUP 1:09:17
16 150 Zenin Quinn M 8 Homewood CA 12.6 BARK SUP 1:09:17
17 132 Jessica Brackett F 10 South Lake Tahoe CA 12.6 FLATWATER SUP 1:09:43
18 107 Ella Payton F 12 Malibu CA 12.6 SUP 1:17:03
19 137 Cannon Hollingsworth M 6 Colfax CA 12.6 TAHOE SUP SUP 1:19:00
20 139 Connor Hollingsworth M 16 Colfax CA 14.0 SURFTECH SUP 1:19:00
21 131 Jacob Brackett M 8 South Lake Tahoe CA 12.6 404 SUP 1:20:11
22 138 Caden Hollingsworth M 12 Colfax CA 12.6 SURFTECH SUP 1:20:49
O'Neill Donner Lake Memorial Paddle Event


********** FEMALE OVERALL 5MI MASTERS SUP RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Board Manuf Type Finish
1 73 Francine Tone F 58 Truckee CA 12.6 LPC SUP 57:10
2 36 Cathy Huang F 59 San Francisco CA 12.6 NSP SUP 59:33
3 127 Nancie Schoener F 55 Truckee CA 12.6 TAHOE SUP 1:03:19
4 123 Barbara Peterson F 58 Berckley CA 12.6 SURFTECH SUP 1:04:09
5 111 Kaythleen Carpenter F 55 Danville CA 12.6 BOGA SUP 1:11:15
6 135 Debbie Broughan F 60 Auburn CA 12.6 SUP 1:17:56
7 22 Kim Fahrendorf F 60 Truckee CA 14.0 LAKESHORE SUP 1:23:41
O'Neill Donner Lake Memorial Paddle Event


********** MALE OVERALL 5MI MASTERS SUP RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Board Manuf Type Finish
1 149 Lance Erickson M 57 Dana Point CA 14.0 EBOARDS SUP 47:16
2 2 Fred Andersen M 62 Mill Valley CA 14.0 BOGA SUP 48:48
3 51 Michael Melville M 60 San Lorenzo CA 14.0 BLUERUSH B SUP 48:51
4 98 Mike Bond M 58 Mammoth Lakes CA 14.0 SUP 49:57
5 99 Larry Ferguson M 55 Tahoma CA UNLIM BARK SUP 50:04
6 34 Dave Harris M 59 El Granada CA 12.6 HARRIS CAT SUP 51:05
7 109 Jim Granger M 61 Truckee CA 14.0 HOBIE SUP 52:12
8 80 W. Joe Woodman M 55 Carson City NV 14.0 TAHOESUP SUP 55:50
9 37 Vincent Huang M 61 San Francisco CA 14.0 F ONE SUP 56:15
10 21 Craig Eisenberg M 56 Truckee CA 12.6 12.6 HOBIE SUP 58:13
11 112 Richard Carperter M 57 Danville CA 14.0 BOGA SUP 58:49
12 32 Alex Groswird M 60 Ben Lomond CA 14.0 BARK SUP 1:00:13
13 31 Bob Glynn M 67 Davis CA 14.0 SURFTEC BA SUP 1:01:43
14 1 Bruce Aldrich M 58 Truckee CA 12.6 RIVIERA SUP 1:03:27
15 58 Barney Pugh M 66 Auburn CA 14.0 FLAT WATER SUP 1:08:17
16 23 Paul Fahrendorf M 59 Truckee CA 14.0 LAKESHORE SUP 1:23:56
O'Neill Donner Lake Memorial Paddle Event


********** FEMALE 5MI SUP 12.6 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Board Manuf Finish
1 70 Julie Stevens F 46 Citrus Heights CA BARK 55:01
2 143 Debbie Fogans F 34 Truckee CA FANATIC 55:07
3 53 Brie Moore F 38 Reno NV LPC 56:03
4 40 Madeleine King F 53 Fairfax CA JIMMY LEWI 56:32
5 64 Sofia Sanchez F 13 Kings Beach CA BARK 56:52
6 20 Lori Drourr F 45 Sausalito CA BOGA 57:02
7 73 Francine Tone F 58 Truckee CA LPC 57:10
8 26 Marie-Michel Gagnon F 25 Lac-Etchemin QC TAHOE SUP 58:06
9 36 Cathy Huang F 59 San Francisco CA NSP 59:33
10 124 Foreste Peterson F 20 Berckley CA SURFTECH 59:46
11 28 Alison Ganong F 36 Truckee CA BARK SURF 1:00:49
12 129 Stephanie Artis F 38 Roseville CA 1:01:12
13 27 Helen Gallagher F 54 Sacramento CA FLATWATER 1:02:59
14 127 Nancie Schoener F 55 Truckee CA TAHOE 1:03:19
15 123 Barbara Peterson F 58 Berckley CA SURFTECH 1:04:09
16 66 Shelley Sierka F 48 Phoenix AZ NAISH 1:04:24
17 12 Leslie Clohan F 50 Dublin CA BOGA 1:04:32
18 43 ÉLAN Lindsey F 12 Kings Beach CA HOBIE 1:05:25
19 6 Claire Buchanan F 25 Sacramento CA ROGUE 1:06:32
20 130 Danielle Domenichelli F 27 El Dorado Hills CA 1:07:30
21 77 Cynthia Wigart F 46 Truckee CA TAHOE SUP 1:08:37
22 148 Delia Quinn F 10 Homewood CA 1:09:15
23 11 Zoe Carter F 12 Tahoe Vista CA BARK SURFT 1:09:17
24 132 Jessica Brackett F 10 South Lake Tahoe CA FLATWATER 1:09:43
25 81 Megann Young F 34 Fresno CA SURFTECH 1:10:57
26 111 Kaythleen Carpenter F 55 Danville CA BOGA 1:11:15
27 61 Erin Roberts F 38 Brentwood CA RIVERIA 1:12:04
28 144 Carina McConaughey F 52 South Lake Tahoe CA NSP 1:12:10
29 125 Erica Shearer F 39 Roseville CA RIVIERA 1:14:22
30 107 Ella Payton F 12 Malibu CA 1:17:03
31 135 Debbie Broughan F 60 Auburn CA 1:17:56
O'Neill Donner Lake Memorial Paddle Event


********** MALE 5MI SUP 12.6 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Board Manuf Finish
1 134 Josiah Brackett M 14 South Lake City CA FLATWATER 45:55
2 102 Ryan Funk M 13 Truckee CA 49:19
3 60 Jean Rathle M 50 San Francisco CA EVERPADDLE 49:35
4 101 Alic Funk M 18 Truckee CA STARBOARD 49:46
5 34 Dave Harris M 59 El Granada CA HARRIS CAT 51:05
6 133 Joshua Brackett M 12 South Lake Tahoe CA 404 51:15
7 79 Dino Wilson M 52 Petaluma CA INFINITY 51:15
8 10 Trent Carter M 12 Tahoe Vista CA BARK SURFT 51:18
9 45 Nate Ludwig M 36 South Lake Tahoe CA FLATWATER 51:24
10 119 Jay Pringe M 47 Truckee CA LAKESHOR 53:25
11 47 Scott McConaughey M 53 South Lake Tahoe CA FLATWATER 53:31
12 75 Thomas Wade Jr. M 30 Sacramento CA F-ONE 53:38
13 29 Travis Ganong M 25 Olympic Valley CA TAHOE SUP 54:59
14 151 Mike Tessier M 45 55:32
15 18 Ryan Delariva M 29 San Francisco CA NAISH 55:34
16 21 Craig Eisenberg M 56 Truckee CA 12.6 HOBIE 58:13
17 146 Cly Lalas M 35 Sacramento CA BARK 58:25
18 82 Corey Zander M 39 Truckee CA TAHOE SUP 59:01
19 65 Orion Shea M 13 South Lake Tahoe CA TAHOE SUP 1:00:18
20 110 Matix Springer M 10 Malibu CA BARK/SURFT 1:01:05
21 63 Phoenix Sanchez M 11 Kings Beach CA HOBIE 1:01:08
22 117 Conrad Rojas M 9 San Clemente CA RIVIERA 1:01:40
23 55 Christopher Old M 42 Truckee CA WAI 1:01:50
24 1 Bruce Aldrich M 58 Truckee CA RIVIERA 1:03:27
25 71 Mark Thompson M 51 Folsom CA FUSION SUP 1:03:48
26 13 Roderick Clohan M 52 Dublin CA BOGA 1:04:39
27 118 Estani Boni M 10 Carnelian Bay CA BARK 1:07:18
28 46 Mateo Masellones Jr. M 45 South Lake Tahoe CA RIVIERA 1:08:20
29 140 Jonothan Webb M 20 Applegate CA 1:08:29
30 150 Zenin Quinn M 8 Homewood CA BARK 1:09:17
31 33 Larry Harper M 54 South San Francisc CA NSP 1:18:36
32 137 Cannon Hollingsworth M 6 Colfax CA TAHOE SUP 1:19:00
33 131 Jacob Brackett M 8 South Lake Tahoe CA 404 1:20:11
34 138 Caden Hollingsworth M 12 Colfax CA SURFTECH 1:20:49
O'Neill Donner Lake Memorial Paddle Event


********** FEMALE 5MI SUP 14.0 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Board Manuf Finish
1 48 Karrie McFadden F 42 Mammoth Lakes CA INFINITY 56:48
2 56 Clayton Perry F 44 Novato CA LAIRD 59:13
3 72 Roshan Todd F 39 Boulder Creek CA TAHOE SUP 1:05:09
4 30 Stefanie Geckler F 44 Auburn CA 404 RIVIER 1:06:09
5 116 Michelle Craig F 41 Gilroy CA 1:13:00
6 147 Ashley Chadwick F 34 Crystal Bay CA TAHOE SUP 1:17:28
7 22 Kim Fahrendorf F 60 Truckee CA LAKESHORE 1:23:41
O'Neill Donner Lake Memorial Paddle Event


********** MALE 5MI SUP 14.0 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Board Manuf Finish
1 69 Jimmy Spithill M 34 San Francisco CA NAISH 45:12
2 49 Grant McFadyen M 45 Palo Alto CA BARK 45:48
3 100 Steve Funk M 47 Truckee CA STARBOARD 46:53
4 149 Lance Erickson M 57 Dana Point CA EBOARDS 47:16
5 19 Evan Derdowski M 26 Zephyr Cove NV FLATWATER 47:24
6 121 Rob Macids M 38 Sacramento CA RIVIERA 48:16
7 142 Chris Brackett M 44 South Lake Tahoe CA FLATWATER 48:23
8 5 Tai Boutell M 44 Santa Cruz CA KINGS 48:34
9 38 Geoff James M 51 Sausalito CA BARK 48:36
10 2 Fred Andersen M 62 Mill Valley CA BOGA 48:48
11 51 Michael Melville M 60 San Lorenzo CA BLUERUSH B 48:51
12 67 Miguel Sloane M 43 Reno NV BARK 49:14
13 122 Jeff Pearson M 43 Truckee CA HOBIE 49:22
14 103 Matt Lund M 39 Kings Beach CA HOBIE 49:38
15 7 Daniel Buchanan M 43 Carnelian Bay CA BARK 49:52
16 98 Mike Bond M 58 Mammoth Lakes CA 49:57
17 113 Ben Day M 35 Anchorage AK FLATWATER 49:58
18 59 Joe Quinn M 48 Homewood CA BARK 50:36
19 16 Michael Crimmins M 53 Sacramento CA BARK 14 DO 50:55
20 78 Brian Williams M 41 Mill Valley CA FANATIC FA 51:31
21 54 Kevin Murnane M 43 Tahoe CA SURFTECH 51:35
22 39 Tom Kalange M 52 Tahoe City CA WAI SUP 51:49
23 108 Pablo Boni M 38 Carnelian Bay CA 52:03
24 109 Jim Granger M 61 Truckee CA HOBIE 52:12
25 141 Brady Flattery M 43 Wiltow CA FLATWATER 52:14
26 57 Wayne Prouty Jr M 35 Minden NV FLAT WATER 53:19
27 74 Hollis Turner M 39 Red Bluff CA KINGS 54:06
28 15 Andrew Colehower M 46 Capitola CA STARBOARD 54:24
29 106 Matt Ivey M 37 Anderson CA BOGA 54:51
30 80 W. Joe Woodman M 55 Carson City NV TAHOESUP 55:50
31 8 Ed Caballero M 40 Sacramento CA INFINITY 56:09
32 37 Vincent Huang M 61 San Francisco CA F ONE 56:15
33 136 Mitch Boothe M 54 Auburn CA FLATWATER 56:20
34 25 Rick Fitzpatrick M 38 Pleasanton CA LAKESHORE 56:23
35 68 Dominique Smith M 27 Santee CA SUPCO 56:28
36 42 Michael Lefrancois M 36 Carson City NV TAHOE SUP 57:52
37 3 Darin Armstrong M 42 South Jordan UT RIVIERA / 58:18
38 114 Bobby Meho M 15 El Dorado Hills CA COREBAN 58:35
39 112 Richard Carperter M 57 Danville CA BOGA 58:49
40 76 John Walsh M 50 Tahoe City CA BARK 59:11
41 41 Steve Lamoreaux M 47 Carson City NV SUPCO 59:11
42 32 Alex Groswird M 60 Ben Lomond CA BARK 1:00:13
43 24 Ken Fairchild M 53 Tahoe City CA HOBBIE 1:00:51
44 31 Bob Glynn M 67 Davis CA SURFTEC BA 1:01:43
45 126 Kevin Shearer M 37 Roseville CA BOGA 1:05:08
46 58 Barney Pugh M 66 Auburn CA FLAT WATER 1:08:17
47 104 Troy Franklin M 51 Auburn CA 1:17:40
48 139 Connor Hollingsworth M 16 Colfax CA SURFTECH 1:19:00
49 23 Paul Fahrendorf M 59 Truckee CA LAKESHORE 1:23:56
O'Neill Donner Lake Memorial Paddle Event


********** MALE 5MI SUP UNLIM CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Board Manuf Finish
1 120 Tim Boyer M 47 Tahoma CA BARK 48:10
2 99 Larry Ferguson M 55 Tahoma CA BARK 50:04
O'Neill Donner Lake Memorial Paddle Event

O'Neill Donner Lake Memorial Paddle Event




********** 5MI PRONE PADDLEBOARD ALL CLASSES RESULTS LIST **********

O'Neill Donner Lake Memorial Paddle Event


********** FEMALE OVERALL 5MI PADDLEBOARD RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Board Manuf Type Finish
1 115 Kate Craig F 11 Gilroy CA BARK PRONE 1:20:11
O'Neill Donner Lake Memorial Paddle Event


********** MALE OVERALL 5MI PADDLEBOARD RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Board Manuf Type Finish
1 62 Robert Rudd M 30 San Francisco CA 14.0 BARK PRONE 54:00
2 9 Kevin Campbell M 31 San Francisco CA 12.6 RICHMOND PRONE 56:09
3 105 Duke Bronwer M 46 Santa Cruz CA 12.6 SURTHTECH PRONE 56:41
4 145 Mark Bartley M 42 Kings Beach CA 12.6 KITSON PRONE 1:03:25
5 52 Brad Misik M 24 Santa Cruz CA 12.6 SURFTECH/B PRONE 1:20:22
O'Neill Donner Lake Memorial Paddle Event




********** 5MI OUTRIGGER CANOE ALL CLASSES RESULTS LIST **********

O'Neill Donner Lake Memorial Paddle Event


********** MALE OVERALL 5MI OC1 RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Board Manuf Type Finish
1 50 Luke McIntire M 34 Reno NV OC1 PUAKEA DES OC1 54:19