SANTA CRUZ DOWNWIND RYDERS CUP
14 MILE DOWNWIND PADDLE
Race Scored by BIG SKY ENDURACE SPORTS
05/16/2015
********** RESULTS LIST BY DIVISION *********

SANTA CRUZ DOWNWIND RYDERS CUP


********** FEMALE SUP 12'6 DIVISION **********

Place Name Sex Age City State Bib Legendplace Time
1 Kali`a Alexiou F 14 Santa Cruz CA 101 2:31:49.00
SANTA CRUZ DOWNWIND RYDERS CUP


********** MALE SUP 12'6 DIVISION **********

Place Name Sex Age City State Bib Legendplace Time
1 Michael Richards M 45 Carlsbad CA 66 2:17:47.70
2 Tyler Schmuckle M 32 Encinitas CA 70 2:23:52.40
3 Marty Wilkinson M 47 Pacifica CA 24 2:36:33.05
4 Dave Rundio M 42 Santa Cruz CA 78 2:47:46.70
5 Geoff Schwarten M 36 San Francisco CA 33 2:54:12.85
6 Nick Mitchell M 46 Pacifica CA 23 3:10:19.30
7 Andrew Polay M 37 Santa Cruz CA 59 3:27:49.75
SANTA CRUZ DOWNWIND RYDERS CUP


********** FEMALE SUP 14' DIVISION **********

Place Name Sex Age City State Bib Legendplace Time
1 Kimberly Gomez F 36 Santa Cruz CA 10 2:37:14.60
2 Shanna Upton F 39 Petaluma CA 89 2:39:14.80
3 Natalie Fon F 53 Palo Alto CA 116 12 2:43:39.80
SANTA CRUZ DOWNWIND RYDERS CUP


********** MALE SUP 14' DIVISION **********

Place Name Sex Age City State Bib Legendplace Time
1 Eric Starnes M 57 San Juan Capistran CA 98 1 2:08:42.65
2 Jay Wyld M 35 Truckee CA 133 2:09:19.70
3 Belar Biaz M 99 Prado De Somosagua MD 104 2 2:09:24.80
4 Bojan Bernard M 53 Palo Alto CA 115 3 2:10:51.75
5 Jeramie Vaine M 35 San Clemente CA 74 2:14:04.35
6 Rand Carter M 51 Tahoe Vista CA 122 4 2:15:52.75
7 Keith McConnaughay M 25 Santa Cruz CA 132 2:16:05.15
8 Dave Meyler M 43 San Clemente CA 73 2:16:07.05
9 Brad Kingsley M 43 San Clemente CA 100 2:16:08.55
10 Phil Tresenrider M 56 Sebastopol CA 26 5 2:16:26.85
11 Jay Gomez M 38 Santa Cruz CA 9 2:17:00.35
12 Don Miralle M 40 Encinitas CA 108 2:17:54.45
13 John Alexiou M 49 Santa Cruz CA 102 2:17:56.45
14 Dave Jensen M 51 San Mateo CA 96 6 2:19:27.85
15 Haakon Hoyer-Nielsen M 15 El Cerrito CA 47 2:19:32.75
16 Joel Comer M 51 Kentfield CA 119 7 2:20:30.50
17 Justin Banfield M 32 Daly City CA 125 2:21:05.75
18 David Waynar M 44 Scotts Valley CA 64 2:23:35.60
19 Andrew Mencinsky M 48 Carlsbad CA 67 2:25:41.30
20 Grant McFadyen M 46 Redwood City CA 113 2:25:43.25
21 Geoff James M 52 Sausalito CA 46 8 2:26:43.95
22 Zach Wormhoudt M 45 Santa Cruz CA 14 2:27:09.70
23 Michael Roberts M 39 Pg CA 120 2:31:30.65
24 Ryan Buell M 43 Santa Cruz CA 87 2:32:28.45
25 Stephen Pugh M 57 Sausalito CA 34 9 2:33:07.10
26 Matt Evarts M 44 Santa Cruz CA 11 2:34:25.40
27 John Hadley M 47 Forestville CA 76 2:34:36.60
28 Fred Andersen M 63 Mill Valley CA 84 10 2:34:38.05
29 Daniel Alvarez M 43 Oakland CA 88 2:35:52.60
30 Mike Irete M 46 Soquel CA 80 2:36:03.85
SANTA CRUZ DOWNWIND RYDERS CUP


********** FEMALE SUP UNLIMITED DIVISION **********

Place Name Sex Age City State Bib Legendplace Time
1 Siri Schubert F 46 Aesch LU 65 2:39:04.55
SANTA CRUZ DOWNWIND RYDERS CUP


********** MALE SUP UNLIMITED DIVISION **********

Place Name Sex Age City State Bib Legendplace Time
1 John Griffith M 52 Santa Cruz CA 16 1 2:26:31.40
2 Hunter Griffith M 17 Santa Cruz CA 17 2:28:23.85
3 Jean-Michel Trivi M 44 Boulder Creek CA 83 2:33:27.00
4 Michael Dillon M 61 Santa Cruz CA 51 2 2:36:32.60
5 Steve Drottar M 50 Soquel CA 37 3 2:39:36.05
SANTA CRUZ DOWNWIND RYDERS CUP


********** FEMALE PRONE STOCK DIVISION **********

Place Name Sex Age City State Bib Legendplace Time
1 Alison Riddle F 29 Carpinteria CA 39 2:29:53.00
2 Dj O'Brien F 49 Redondo Beach CA 48 2:34:30.00
SANTA CRUZ DOWNWIND RYDERS CUP


********** MALE PRONE STOCK DIVISION **********

Place Name Sex Age City State Bib Legendplace Time
1 Thomas Hinds M 39 Solana Beach CA 58 2:18:45.75
2 Deon Lourens M 49 Encinitas CA 22 2:25:34.30
3 Mike Dilloughery M 49 Santa Cruz CA 3 2:26:25.60
4 Greg Ford M 46 Cardiff CA 94 2:26:47.40
5 Jamie Barger M 58 Encinitas CA 32 1 2:30:12.20
6 Patrick Shaughnessy M 24 Santa Cruz CA 134 2:32:01.05
7 Robert Schade M 54 Solana Beach CA 36 2 2:33:27.30
8 Ken Collins M 47 Santa Cruz CA 137 2:36:59.20
9 Jeff Wadkins M 37 Half Moon Bay CA 55 2:38:47.90
10 Woody Maxwell M 54 Ventura CA 29 3 2:41:01.45
11 Mike Avery M 61 Ventura CA 130 4 2:41:20.35
12 Alessandro Slebir M 14 Santa Cruz CA 57 2:41:31.95
13 John Slebir M 50 Santa Cruz CA 91 5 2:41:53.00
14 Bill Kemble M 51 Ventura CA 27 6 2:43:43.20
15 Will Patton M 32 Tiburon CA 60 2:44:05.85
16 Smiley Garcia M 38 San Diego CA 93 2:48:11.45
17 Brian Peterson M 44 Santa Cruz CA 131 2:51:47.95
18 Shawn Dollar M 34 Santa Cruz CA 15 2:56:05.05
19 Joe O'Brien M 25 San Francisco CA 6 3:00:34.30
20 Matthew Obrien M 27 Manhattan Beach CA 28 3:00:34.75
21 Kai Evans M 13 Soquel CA 44 3:13:31.40
22 Z Haas M 44 Santa Cruz CA 129 3:20:50.60
23 Shiloh Wernick M 37 Santa Cruz CA 105 3:39:00.00
24 Zack Larson M 36 Santa Cruz CA 127 3:50:00.00
SANTA CRUZ DOWNWIND RYDERS CUP


********** MALE PRONE 14' DIVISION **********

Place Name Sex Age City State Bib Legendplace Time
1 Paul Reusch M 41 Seal Beach CA 35 2:23:23.05
2 Blake Herman M 33 Carpinteria CA 114 2:25:01.95
3 Reno Caldwell M 47 Redondo Beach CA 106 2:29:19.95
4 Schulbach Mark M 42 Ventura CA 124 2:29:49.55
5 Jeffrey Denholm M 48 Capitola CA 118 2:34:08.60
6 Paul Steinberg M 26 Santa Cruz AG 95 2:35:23.80
7 James Mellor M 32 Santa Barbara CA 99 2:36:17.00
8 Dave Benet M 33 Santa Cruz CA 72 2:37:53.75
9 Josh Pederson M 40 Santa Cruz CA 30 2:44:28.75
10 Michael Jones M 61 Carmel CA 25 1 2:45:10.35
11 Matt Hamil M 45 Santa Cruz CA 13 2:46:28.65
12 Mark Cappa M 62 Ocean Side CA 92 2 2:54:35.70
13 Mike O'Farrell M 40 Santa Cruz CA 69 3:06:13.10
14 Brooks Jenkins M 31 Pacifica CA 71 3:09:33.55
15 Nevvar Hickmet M 48 Encinitas CA 12 3:11:20.00
16 Bob Evans M 51 Soquel CA 43 3 3:13:39.20
SANTA CRUZ DOWNWIND RYDERS CUP


********** MALE PRONE UNLIMITED DIVISION **********

Place Name Sex Age City State Bib Legendplace Time
1 Roch Frey M 48 Encinitas CA 107 2:13:28.75
2 Craig Waltz M 33 Santa Cruz CA 50 2:16:45.35
3 Nick Franco M 32 San Francisco CA 123 2:20:44.35
4 Anthony Vela M 41 San Clemente CA 135 2:27:35.55
5 Christopher Owens M 55 Haleiwa HI 40 1 2:29:37.95
6 Darrell Bednark M 59 Seattle WA 109 2 2:36:54.90
7 Joe Bark M 55 Palos Verdes CA 82 3 2:40:33.70
8 Brian Thomas M 50 Corte Madera CA 5 4 2:56:17.00
9 Jim Hanlon M 37 Pacific Grove CA 90 3:00:06.50
10 Johnny Kessel M 99 Cardiff CA 62 5 3:01:53.35
SANTA CRUZ DOWNWIND RYDERS CUP


********** FEMALE OC - SURFSKI DIVISION **********

Place Name Sex Age City State Bib Legendplace Time
1 Marlayna McNeil F 48 Saratoga CA 63 1:51:49.15
2 Judy Jensen F 48 San Mateo CA 97 2:03:58.40
SANTA CRUZ DOWNWIND RYDERS CUP


********** MALE OC - SURFSKI DIVISION **********

Place Name Sex Age City State Bib Legendplace Time
1 Carter Johnson M 39 Sausalito CA 2 1:37:30.30
2 Robin Araharn M 43 138 1:44:16.65
3 Mark Avina M 20 Oceanside CA 86 1:45:00.80
4 Brent Reitz M 58 Moss Landing CA 112 1 1:45:13.05
5 Michael McNulty M 54 Boulder Creek CA 52 2 1:45:50.25
6 Kenny Howell M 53 San Francisco CA 54 3 1:46:50.25
7 Chris Stout M 49 Monterey CA 121 1:49:38.95
8 Harrison Deisroth M 14 Seaside CA 45 1:52:24.10
9 Joel Leker M 56 Marina CA 49 4 1:52:51.00
10 Charlie Banfield M 53 Fairfield CA 42 5 1:52:52.00
11 Sean Morley M 49 Fairfax CA 110 6 1:54:30.30
12 Pete Stirling M 36 San Clemente CA 53 1:55:57.70
13 Darryl Brown M 41 Laguna Niguel CA 75 1:56:13.75
14 Robert Boltje M 55 Santa Cruz CA 79 7 2:04:31.50
15 Brett Friel M 31 Santa Cruz CA 38 2:05:18.80
16 Ben Mitchell M 34 Truckee CA 41 2:12:12.45
17 Brian McGauley M 32 Santa Cruz CA 56 2:12:31.95
18 Wayne Kocher M 77 Benicia CA 81 8 2:14:52.95
19 Basil Pappas M 60 Benicia CA 111 9 2:22:28.45
20 Carter McCoy M 40 Santa Cruz CA 126 2:24:59.95
21 Mark Craig M 47 Gillroy CA 136 2:50:43.10