SurfTech Jay Race
Capitola Beach, Santa Cruz, CA
6/20/2015

SurfTech Jay Race


********** FEMALE OVERALL PRONE RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City Class Finish
1 65 Abby Brown F 17 Santa Barbara JR12'6PRONE 2:08:42
2 132 Amber Carlton F 17 Santa Cruz JR12'6PRONE 2:43:10
3 254 Suzanne Riedinger F 70 Aptos UNLIMITED PADDLEBOARD 2:46:25
SurfTech Jay Race


********** MALE OVERALL PRONE RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City Class Finish
1 212 Max First M 25 Los Angeles UNLIMITED PADDLEBOARD 1:49:24
2 81 Robert Schade M 54 Solana Beach UNLIMITED PADDLEBOARD 1:54:42
3 266 Jarrett Winter M 46 Soquel UNLIMITED PADDLEBOARD 1:56:28
SurfTech Jay Race


********** FEMALE OVERALL SUP RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City Class Finish
1 216 Jennifer Fuller F 52 Sausalito 12'6 SUP 2:08:05
2 235 Kalia Alexiou F 14 Santa Cruz JR12'6SUP 2:12:03
3 11 Kimberly Gomez F 36 Santa Cruz 14' SUP 2:14:51
SurfTech Jay Race


********** MALE OVERALL SUP RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City Class Finish
1 270 Jay Wild M 35 Truckee 14' SUP 1:52:57
2 319 Bosan Bernard M 53 San Jose 14' SUP 1:55:00
3 271 Keith McConnaughay M 25 Santa Cruz 14' SUP 1:55:15
SurfTech Jay Race


********** Female 17&U 12MI JR12'6PRONE CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 38 65 Abby Brown F 17 Santa Barbara CA 2:08:42
2 133 132 Amber Carlton F 17 Santa Cruz CA 2:43:10
SurfTech Jay Race


********** Female 17&U 12MI JR12'6SUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 51 235 Kalia Alexiou F 14 Santa Cruz CA 2:12:03
2 78 245 Sofia Sanchez F 14 Tahoe Vista CA 2:19:08
3 112 76 Lara Claydon F 15 Lahaina HA 2:29:12
SurfTech Jay Race


********** Female 12MI 12'6 SUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 33 216 Jennifer Fuller F 52 Sausalito CA 2:08:05
2 65 66 Kerstin Ouellet F 44 Encinitas CA 2:15:19
3 79 211 Kristy Morris F 38 Hermosa Beach CA 2:19:11
4 84 177 Judy Jensen F 48 San Mateo CA 2:21:06
5 93 208 Wendy Ackermann F 49 Homewood CA 2:23:14
6 102 260 Lauren Eisenberg F 50 2:26:41
7 116 39 Yvonne Chavez F 56 Carlsbad CA 2:32:39
8 121 308 Kristine Hamrick F 50 Soquel CA 2:35:33
9 126 317 Rebecca Paley-Williams F 25 Los Gatos CA 2:38:58
10 127 307 Janet Walp F 60 Novato CA 2:39:32
11 131 90 Andi Traynor F 41 Palo Alto CA 2:41:09
12 135 82 Loraine Gruber F 56 Cardiff By The Sea CA 2:45:31
13 139 269 Helen Cooper F 34 Santa Cruz CA 2:46:37
SurfTech Jay Race


********** Female 12MI 14' SUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 63 11 Kimberly Gomez F 36 Santa Cruz CA 2:14:51
2 105 158 Shanna Upton F 39 Petaluma CA 2:27:32
3 145 145 Teresa Rogerson F 41 Oakland CA 2:50:53
SurfTech Jay Race


********** Male 17&U 12MI JR12'6PRONE CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 18 1 Ben Brewer M 17 Santa Barbara CA 2:02:29
2 115 220 Cooper White M 16 Capitola CA 2:30:45
SurfTech Jay Race


********** Male 12MI Stock Paddleboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 7 242 Jack Bark M 21 Los Angeles CA 1:57:03
2 15 179 Lockwood Holmes M 32 Malibu CA 1:59:54
3 20 119 Rodney Ellis M 41 Hermosa Beach CA 2:03:36
4 29 180 Patrick Shaughnessy M 24 Santa Cruz CA 2:07:06
5 45 8 Foster Campbell M 19 Santa Barbara CA 2:10:34
6 46 46 Nicholas Koepenick M 33 Santa Barbara CA 2:10:39
7 48 147 Erik Von Koehe M 44 Coronado CA 2:11:16
8 56 310 Ismael Garcia M 38 San Diego CA 2:13:13
9 75 47 Joseph Diasparra M 31 Encinitas CA 2:18:07
10 87 106 Kevin Campbell M 32 San Francisco CA 2:21:18
11 96 97 Joe O'brien M 25 San Francisco CA 2:24:39
12 114 249 James Rogan M 45 Santa Cruz CA 2:30:22
13 117 21 Brian Thomas M 51 Corte Madera CA 2:33:02
14 118 164 Bobby Adam M 37 Half Moon Bay CA 2:33:56
15 123 304 Paul Ban M 37 Capitola CA 2:35:57
16 125 236 Joshua Ryan M 44 Mill Valley CA 2:37:22
17 129 311 Lawrence Labianca M 52 Atol CA 2:40:58
18 132 272 Bryan Peterson M 44 Santa Cruz CA 2:41:55
19 141 250 Tim Smith M 60 Santa Cruz CA 2:47:15
20 142 68 David Hamburger M 33 San Francisco CA 2:49:33
21 146 112 Steve Campbell M 54 Santa Barbara CA 2:52:10
22 147 115 Hunter Gallacher M 33 Monterey CA 2:52:42
23 151 230 Brad Misik M 25 Santa Cruz CA 3:00:57
24 153 263 Richard Coven M 53 Tiburon CA 3:03:19
SurfTech Jay Race


********** Male 12MI 14' Paddleboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 10 100 Steve Shlens M 44 Santa Barbara CA 1:58:12
2 30 73 Blake Herman M 33 Carpinteria CA 2:07:08
3 31 36 Mark Schulbach M 42 Ventura CA 2:07:43
4 36 167 Michael Jones M 62 Carmel CA 2:08:36
5 39 92 James Mellor M 32 Santa Barbara CA 2:09:05
6 62 194 Dave Stringer M 56 Agoura CA 2:14:37
7 74 137 Jens Williford M 42 Aptos CA 2:17:53
8 77 232 Will Patton M 32 Marin CA 2:18:52
9 81 168 Roland Nagel M 53 Santa Cruz CA 2:19:45
10 90 52 Bill Kemble M 51 Ventura CA 2:22:25
11 94 316 Ryan Seelbach M 46 San Francisco CA 2:23:56
12 97 35 Chris Weinress M 48 Soquel CA 2:24:51
13 99 279 Phil Curtiss M 65 Capitola CA 2:26:07
14 104 264 Joel Perkins M 37 Canada 2:26:53
15 106 146 Ian Torrey M 44 Castro Valley CA 2:27:40
16 111 6 Troy Nebeker M 46 Redmond WA 2:28:56
17 113 7 David Ginsburg M 43 Santa Monica CA 2:29:32
18 120 133 Dan Ackerstein M 42 Santa Cruz CA 2:34:37
19 124 77 Jim Claussen M 46 La Selva Beach CA 2:37:07
20 136 314 Shiloh Wernick M 37 Santa Cruz CA 2:45:50
21 137 159 Ken Collins M 47 Santa Cruz CA 2:46:00
22 140 251 Ryan Smith M 14 Santa Cruz CA 2:47:14
23 143 253 Carter McCoy M 40 Santa Cruz CA 2:49:36
24 150 91 Jake Russo M 47 Aptos CA 3:00:42
25 152 217 Brian McCauley M 53 Santa Cruz CA 3:01:32
SurfTech Jay Race


********** Male 12MI Unlimited Paddleboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 1 212 Max First M 25 Los Angeles CA 1:49:24
2 3 81 Robert Schade M 54 Solana Beach CA 1:54:42
3 6 266 Jarrett Winter M 46 Soquel CA 1:56:28
4 8 108 Mike Dilloughery M 49 Santa Cruz CA 1:57:41
5 26 44 Wayne Buckinham M 62 Leucadia CA 2:06:09
6 50 34 Darrell Bednark M 59 Seattle WA 2:12:03
7 57 165 Brooks Jenkins M 31 Pacifica CA 2:13:42
8 59 45 Wally Buckingham M 62 Cardiff By The Sea CA 2:14:21
9 60 262 Paul Siegel M 53 Santa Cruz CA 2:14:29
10 67 198 Paul Steinberg M 26 Santa Cruz CA 2:15:30
11 69 244 Joe Barker M 55 CA 2:16:03
12 71 98 James Hanlon M 37 Pacific Grove CA 2:16:55
13 85 224 Ryan Graves M 36 San Diego CA 2:21:14
14 86 103 Tate McCallister M 38 Carpinteria CA 2:21:14
15 119 202 Mike McDaniel M 49 Pacific Grove CA 2:34:04
16 122 64 Bryan Taylor M 39 Seattle WA 2:35:41
17 148 237 Matthew Eaton M 38 Santa Cruz CA 2:54:48
18 149 70 Alan Deeter M 53 Santa Cruz CA 2:55:34
SurfTech Jay Race


********** Male 17&U 12MI JR12'6SUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 24 99 Haakon Hoyer-Nielsen M 15 El Cerrito CA 2:05:28
2 44 267 Trent Carter M 13 Tahoe Vista CA 2:10:29
SurfTech Jay Race


********** Male 12MI 12'6 SUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 34 33 John Walsh M 39 Mendocino CA 2:08:22
2 42 261 Scott Cheney M 53 Santa Cruz CA 2:10:20
3 52 221 Jim Holmer M 43 Santa Barbara CA 2:12:31
4 80 193 Erich Diekmann M 45 Soquel CA 2:19:21
5 82 229 Stephen Pugh M 57 Sausalito CA 2:20:25
6 89 246 Ruben Sanchez M 45 Tahoe Vista CA 2:22:14
7 91 161 Steve Smith M 59 The Sea Ranch CA 2:22:47
8 98 256 Randy Lindsey M 35 Soquel CA 2:25:29
9 108 9 Bruce Walters M 55 Sacramento CA 2:28:13
10 128 252 Vince Felicetta M 49 Capitola CA 2:39:41
11 134 301 Stephan Beck M 53 Santa Cruz CA 2:44:28
12 144 225 Curt Myers M 43 El Granada CA 2:50:41
SurfTech Jay Race


********** Male 12MI 14' SUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 2 270 Jay Wild M 35 Truckee CA 1:52:57
2 4 319 Bosan Bernard M 53 San Jose CA 1:55:00
3 5 271 Keith McConnaughay M 25 Santa Cruz CA 1:55:15
4 9 268 Randy Carter M 51 Tahoe Vista CA 1:57:53
5 11 80 Ej Johnson M 52 San Diego CA 1:58:47
6 12 163 Benjamin Mitchell M 34 Truckee CA 1:58:53
7 13 213 Seth Springer M 38 Malibu CA 1:59:42
8 14 255 Brad Seyffer M 42 Sf CA 1:59:51
9 16 318 Marius Lina M 32 New Zealand 2:01:42
10 17 219 John Alexiou M 49 Santa Cruz CA 2:01:49
11 19 131 Phil Tresenrider M 56 Sebastopol CA 2:02:38
12 21 181 David Jensen M 51 San Mateo CA 2:03:59
13 22 265 Fred Fevermann M 40 Canada 2:04:41
14 23 10 Jay Gomez M 38 Santa Cruz CA 2:04:42
15 25 305 Dax Willard M 36 Oly Valley CA 2:05:51
16 27 23 Renick Woods M 40 Seattle WA 2:06:37
17 28 123 Andrew Mencinsky M 48 Carlsbad CA 2:06:52
18 32 309 Robi Rousset M 29 Pebble Beach CA 2:07:55
19 35 116 Greg Heath M 56 Aptos CA 2:08:32
20 37 315 David Waynar M 44 Scotts Valley CA 2:08:38
21 40 110 Geoff James M 52 Sausalito CA 2:09:20
22 41 306 Kevin Macdonald M 57 Bay Area CA 2:09:28
23 47 313 Ryan Buell M 43 Nothere 2:11:05
24 49 218 Doug Penny M 52 Gardnerville NE 2:11:32
25 53 54 David Swidan M 46 Santa Cruz CA 2:12:40
26 54 85 Dean Burke M 42 Tacoma WA 2:13:11
27 55 24 Tai Boutell M 45 Santa Cruz CA 2:13:12
28 61 200 Fred Andersen M 63 Richmond CA 2:14:35
29 64 303 Rune Hoyer-Nielsen M 45 East Bay CA 2:15:05
30 66 122 Daniel Alvarez M 43 Oakland CA 2:15:24
31 68 128 Craig McMannis M 55 Winters CA 2:15:58
32 72 206 Jamie Willin M 60 Redwood City CA 2:17:11
33 73 160 Stephen Drottar M 50 Soquel CA 2:17:41
34 76 14 Peter Phelan M 42 Santa Cruz CA 2:18:33
35 83 154 Michael Roberts M 39 Pacific Grove CA 2:20:44
36 88 183 Lincoln West M 51 Aptos CA 2:21:34
37 95 25 Juerg Geser M 45 Santa Barbara CA 2:24:19
38 100 201 Nick Vivar M 51 San Ramon CA 2:26:18
39 101 28 Kevin Stanley M 44 Morgan Hill CA 2:26:38
40 103 320 Jim Robisoy M 52 San Rafael CA 2:26:46
41 107 312 George Arnott M 37 Somewhere 2:28:13
42 109 74 Andrew Colehower M 47 Capitola CA 2:28:50
43 110 258 Xavier Lanier M 65 Santa Cruz CA 2:28:54
44 130 89 Grant McFadyen M 46 Redwood City CA 2:41:09
SurfTech Jay Race


********** Male 12MI Unlimited SUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 43 207 Joe Quinn M 49 Homewood CA 2:10:28
2 58 96 Dave Harris M 60 El Granada CA 2:14:13
3 70 143 Jean Michel Trivi M 44 Boulder Creek CA 2:16:06
4 92 140 Tim Martin M 48 Santa Cruz CA 2:23:00