SurfTech Jay Race
Capitola Beach, Santa Cruz, CA
6/20/2015

SurfTech Jay Race


********** Girls 2MI GROMProne CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 5 283 Kailyn Winter F 12 Soquel CA 33:28
2 58 286 Tenaya Winter F 10 Soquel CA 42:05
3 60 86 Olivia Lusby F 10 Redondo Beach CA 42:38
4 98 228 Faith Bartlett F 9 Santa Cruz CA 53:55
5 103 15 Eva Claussen F 10 Santa Cruz CA 55:42
6 114 134 Sae Ackerstein F 10 Santa Cruz CA 58:23
7 115 138 Zoe Ann Watson F 9 Santa Cruz CA 58:23
8 123 53 Laura Kemble F 12 Ventura CA 1:02:47
9 132 191 Lily Van Putten F 10 Felton CA 1:09:18
10 133 43 Jade Hays F 11 Santa Cruz CA 1:09:41
SurfTech Jay Race


********** Girls 2MI GROMSUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 9 209 Delila Quinn F 11 Homewood CA 34:31
2 23 187 Belah Ellis F 12 Hermosa Beach CA 36:32
3 25 285 Zoe Carter F 12 Tahoe Vista CA 36:45
4 125 294 Eva Gomez F 10 Santa Cruz CA 1:03:15
5 138 342 Amy Craig F 9 Gilroy CA 1:31:11
SurfTech Jay Race


********** Female Junior 2MI JR12'6PRONE CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 48 58 Tamara Trujillo F 16 Grand Prairie TE 40:24
2 49 142 Sierra Brumett Saunde F 13 Capitola CA 40:24
3 52 141 Malea Jordan F 16 Soquel CA 41:08
SurfTech Jay Race


********** Female Junior 2MI JR12'6SUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 45 210 Sage Quinn F 14 Homewood CA 39:50
2 69 184 Ally Menna F 16 Santa Cruz CA 44:03
3 99 174 Maya Colehower F 13 Capitola CA 53:55
SurfTech Jay Race


********** Female 2MI Stock Paddleboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 36 79 Anne Barnitt F 40 Redwood City CA 38:10
2 75 166 Rochelle King F 36 Santa Cruz CA 46:03
SurfTech Jay Race


********** Female 2MI 12'6 SUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 65 199 Stacy Hopkins F 53 Los Gatos CA 42:59
2 71 192 Karen Van Putten F 45 Felton CA 45:20
3 73 282 Kathy Train F 55 Santa Cruz CA 45:27
4 74 18 Michelle Hernandez F 38 Santa Cruz CA 45:58
5 80 295 Sharon Paley F 58 Los Gatos CA 48:10
6 84 55 Jessica Neafsey F 36 Carmel CA 49:01
7 93 281 Earlene Alexiou F 50 Santa Cruz CA 51:55
8 106 288 Liz Newkirk F 43 Mendocino CA 56:38
9 107 284 Stephanie Schaeffer F 48 Soquel CA 57:18
10 108 126 Traci Hart F 48 Aptos CA 57:34
11 131 344 Michelle Craig F 42 Gilroy CA 1:08:48
SurfTech Jay Race


********** Female 2MI Longboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 92 345 Ashley Kern F 28 Aptos CA 51:41
2 127 190 Joanna Losito F 55 Los Altos CA 1:04:00
3 140 337 Sara Aubery F 30 Puerto Rico 1:32:57
SurfTech Jay Race


********** Female 2MI 14' Paddleboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 38 274 Liz Smith F 53 Santa Cruz CA 38:49
2 128 188 Paitra Houts F 31 Sunnyvale CA 1:04:01
SurfTech Jay Race


********** Female 2MI 14' SUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 33 287 Sabine Dukes F 48 Santa Cruz CA 38:00
SurfTech Jay Race


********** Female 2MI SUP Surfboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 81 157 Tasha Hammer F 42 Manteca CA 48:13
2 83 130 Mireille Horton F 46 Soquel CA 48:54
3 109 243 Shelley Flock F 48 Santa Cruz CA 57:35
4 110 338 Cindy Futch F 61 Santa Cruz CA 57:46
5 119 31 Alice Hollister F 50 Redding CA 1:01:30
6 121 350 Judy Alinsangan F 55 Los Gatos CA 1:02:04
SurfTech Jay Race


********** Female 2MI Sprint CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 95 178 Lisa Tripp F 52 Soquel CA 53:18
SurfTech Jay Race


********** Boys 2MI GROMProne CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 18 185 Aj Menna M 12 Santa Cruz CA 36:05
2 42 293 Noah Wagner-Jauregg M 11 Capitola CA 39:17
3 53 248 Mathew Rogan M 12 Santa Cruz CA 41:11
4 57 78 Sawyer Claussen M 12 La Selva Beach CA 42:00
5 61 87 Gavin Lusby M 8 Redondo Beach CA 42:38
6 62 94 Liam McCallion M 11 Brentwood CA 42:43
7 72 347 Nick Grassle M 11 Santa Cruz CA 45:26
8 88 226 Adam Bartlett M 9 Santa Cruz CA 50:38
9 89 38 Colin Thompson M 12 Castro Valey CA 51:14
10 105 289 Max McKee M 11 Mendocino CA 56:29
11 111 170 Drew Bryson M 10 Scotts Valley CA 58:09
SurfTech Jay Race


********** Boys 2MI GROMSUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 6 247 Phoenix Sanchez M 12 Tahoe Vista CA 34:03
2 15 120 Gavin Mencinsky M 11 Carlsbad CA 35:49
3 21 151 Burke Hammond M 11 Vista CA 36:23
4 31 214 Matix Springer M 11 Malibu CA 37:41
5 34 275 Trevor Valois M 11 Tahoe City CA 38:02
6 67 121 Trevor Mencinsky M 8 Carlsbad CA 43:18
7 87 27 Melissa Stevens M 6 Santa Cruz CA 50:36
8 94 280 Kai Claydon M 10 Lahaina HI 51:56
9 112 22 Jonah Susskind M 9 Santa Cruz CA 58:12
10 130 149 Tanner Trowbridge M 8 Soquel CA 1:05:25
11 136 83 Henry Vare M 6 Belvedere CA 1:12:53
SurfTech Jay Race


********** Male Junior 2MI JR12'6PRONE CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 3 175 Noah Nagel M 14 Santa Cruz CA 32:18
2 4 109 Connor Dilloughery M 14 Santa Cruz CA 33:22
3 8 227 Max Yanowsky M 13 Santa Cruz CA 34:14
4 20 182 Justin Cowen M 13 Santa Cruz CA 36:19
5 77 59 Addy Trujillo M 14 Grand Prairie TE 47:06
SurfTech Jay Race


********** Male Junior 2MI JR12'6SUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 30 273 Lucas Valois M 13 Tahoe City CA 37:40
SurfTech Jay Race


********** Male 2MI Stock Paddleboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 13 57 James Affinito M 43 Pacific Grove CA 35:37
2 26 290 James Downing M 55 Aptos CA 37:01
3 91 292 Jay Bowyer M 67 Soquel CA 51:40
4 96 173 Jimmy Baird M 48 Scotts Valley CA 53:18
5 124 56 Chris Thomas M 58 Capitola CA 1:03:09
SurfTech Jay Race


********** Male 2MI 12'6 SUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 14 71 Robert Demarco M 48 Salinas CA 35:42
2 16 296 John Farrell M 59 Santa Cruz CA 35:57
3 17 75 Kyle McCann M 23 Tiburon CA 36:03
4 22 172 Mike Brown M 57 Santa Barbara CA 36:24
5 35 93 Bruce Ahlbom M 62 Sausalito CA 38:08
6 37 114 Joe McGovern M 40 Walnut Crrek CA 38:34
7 43 144 Don O'regan M 61 Soquel CA 39:29
8 47 231 Tom Sher M 66 Greenbrae CA 40:23
9 50 346 Jeffrey Hankin M 45 Santa Cruz CA 40:31
10 85 41 Curt Konrad M 38 Pacific Grove CA 49:20
11 90 203 Ron Barker M 37 Gilroy CA 51:17
12 102 357 Phil Rockey M 68 Santa Cruz CA 55:24
13 118 113 Sean Horton M 45 Soquel CA 59:45
SurfTech Jay Race


********** Male 2MI Longboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 56 205 Christy Davis M 62 Moss Beach CA 41:59
2 63 278 John Manning M 47 Santa Cruz CA 42:49
3 86 300 Spencer Bishop M 16 Tracy CA 49:39
4 113 169 Nick Bryson M 41 Scotts Valley CA 58:15
5 116 135 Mike Watson M 53 Santa Cruz CA 58:57
6 134 336 Hector Osuna M 41 Puerto Rico 1:09:47
7 135 150 Joshua Trowbridge M 39 Soquel CA 1:10:16
SurfTech Jay Race


********** Male 2MI 14' Paddleboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 7 102 Patrick Fullan M 66 Santa Cruz CA 34:04
2 27 40 Philip Chowaniec M 26 Santa Cruz CA 37:16
3 29 223 Vincent Grosso M 27 Capitola CA 37:37
4 39 136 Ryan Brown M 44 Gilroy CA 38:50
5 44 60 Paul Thatcher M 55 Capitola CA 39:48
6 51 171 Dan Bryson M 38 Del Mar CA 40:36
7 59 162 Phil Segal M 69 Tahoe City CA 42:06
8 66 189 Dustin Sharp M 27 Scotts Valley CA 43:15
9 68 299 Rick Bishop M 54 Tracy CA 43:50
10 117 20 Marc Susskind M 49 Santa Cruz CA 59:09
11 126 186 Patrick Sharp M 58 Santa Cruz CA 1:04:00
SurfTech Jay Race


********** Male 2MI 14' SUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 1 152 Chris Hammond M 45 Vista CA 30:00
2 2 276 Cameron Valois M 15 Tahoe City CA 30:41
3 10 148 Mark Thompson M 52 Folsom CA 34:36
4 11 291 Russ Oleyer M 50 Capitola CA 35:05
5 19 111 Bryan Robinson M 59 Santa Cruz CA 36:06
6 24 17 Alfredo Hernandez M 41 Santa Cruz CA 36:39
7 28 222 Jason Kort M 39 Lodi CA 37:30
8 40 197 Steve Lamoreaux M 48 Carson City NE 39:06
9 41 42 Kevin McLarney M 54 San Jose CA 39:12
10 46 63 Matt Fidiam M 58 Campbell CA 39:54
11 55 238 Colin McGuire M 41 Santa Cruz 41:13
12 70 349 Kevin Flowers M 50 Santa Cruz CA 45:16
13 82 12 Eddy Connor M 65 Santa Cruz CA 48:53
14 120 30 Ryan Bertrand M 43 CA 1:01:51
15 139 343 Mark Craig M 47 Gilroy CA 1:31:12
SurfTech Jay Race


********** Male 2MI SUP Surfboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 12 72 Gael Decleve M 47 Santa Cruz CA 35:35
2 32 233 Daniel Boccia M 32 Santa Cruz CA 37:48
3 54 348 Teddy Borja M 41 Morro Bay CA 41:12
4 64 341 Casey Bishop M 19 Tracy CA 42:55
5 76 351 Clyde Curley M 40 Santa Cruz CA 46:45
6 78 215 Jeff Giannone M 57 Redwood City CA 47:08
7 79 117 Joey Silveira M 40 Pacific Grove CA 47:20
8 97 69 Craig Adams M 47 Redwood City CA 53:23
9 100 340 Morgan Bishop M 23 Santa Cruz CA 53:58
10 104 339 Paul Futch M 62 Santa Cruz CA 55:59
11 122 37 Charles Hansen M 67 Merced CA 1:02:10
12 129 153 Patrick Sullivan M 33 Los Altos CA 1:05:00
13 137 62 Michael Vare M 47 Belvedere CA 1:12:54