********** AGE GROUP RESULTS **********

Race The Lake of the Sky


********** BreakerGIRLS12-13 CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 117 251 Jade Howson F 12 Laguna Beach CA 3:05:00
2 124 246 Alexandria Higginson F 12 San Clemente CA 3:09:16
Race The Lake of the Sky


********** BreakerBOYS12-13 CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 62 597 Trent Carter M 13 Tahoe Vista CA 2:45:03
2 67 134 Tyler Bashor M 13 Laguna Niguel CA 2:46:16
3 78 387 Elijah Schoenig M 13 San Clemente CA 2:49:56
4 127 380 Phoenix Sanchez M 12 King Beach CA 3:13:14
5 163 145 Joshua Brackett M 13 South Lake Tahoe CA 3:50:24
Race The Lake of the Sky


********** WOMEN14-15-SUP12'6 CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 76 504 Kalia Alexiou F 14 Santa Cruz CA 2:49:53
2 94 137 Erika Benitez F 15 Stanton CA 2:56:18
3 110 381 Sofia Sanchez F 14 Kings Beach CA 3:00:22
Race The Lake of the Sky


********** MEN14-15-SUP12'6 CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 63 253 Haakon Hoyer-Nielsen M 15 El. Cerrito CA 2:45:03
2 65 404 Jeffrey Spencer M 14 Paia HI 2:45:17
3 85 176 Patrick Cleveland M 15 Ladera Ranch CA 2:54:21
4 89 127 Stephen Baker M 14 Carlsbad CA 2:55:23
Race The Lake of the Sky


********** WOMEN23-29-SUP12'6 CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 143 477 Rebecca Paley-Williams F 25 3:24:10
Race The Lake of the Sky


********** MEN23-29-SUP12'6 CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 157 489 Zach Nance M 28 Zephyr Cove NV 3:45:40
Race The Lake of the Sky


********** WOMEN30-39-SUP12'6 CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 107 321 Kristy Morris F 38 Hermosa Beach CA 3:00:00
Race The Lake of the Sky


********** MEN30-39-SUP12'6 CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 100 346 Donald Preston M 38 Long Beach CA 2:58:20
2 120 171 Blair Churchyard M 39 Encinitas 3:07:34
3 142 447 Garrett Wagner M 30 Brentwood CA 3:24:00
4 144 487 George Arnott M 37 3:25:39
5 162 479 Jared Benvenuto M 30 3:49:02
Race The Lake of the Sky


********** WOMEN40-49-SUP12'6 CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 102 338 Kerstin Ouellet F 44 Encinitas CA 2:58:27
2 111 494 Wendy Ackermann F 49 Homewood CA 3:00:36
3 141 434 Andi Traynor F 41 Palo Alto CA 3:23:18
4 146 126 Claudette Baker F 44 Carlsbad CA 3:28:49
5 151 567 Maryann Jackowski F 40 Key West FL 3:32:22
6 152 310 Gretchen Meier Jurica F 44 Oakland CA 3:32:39
7 153 294 Emily Matthews F 46 Burlingame 3:33:17
8 156 482 Lisa McLaughlin F 41 South Lake Tahoe CA 3:44:10
Race The Lake of the Sky


********** MEN40-49-SUP12'6 CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 66 317 Keith Meter M 44 South Lake Tahoe CA 2:46:00
2 92 589 Jay Prigge M 48 Truckee CA 2:56:02
3 118 439 Sasha Unruh M 41 Encinitas CA 3:05:16
4 128 612 Ulises Thomas M 44 Carlsbad CA 3:13:37
5 154 513 Michael Zavala M 45 Laguna Beach CA 3:35:12
Race The Lake of the Sky


********** WOMEN50-59-SUP12'6 CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 136 264 Madeleine King F 54 Fairfax CA 3:18:26
2 145 606 Denise Russell F 52 Laguna Niguel CA 3:28:47
3 155 214 Helen Gallagher F 55 Sacramento CA 3:40:19
Race The Lake of the Sky


********** MEN50-59-SUP12'6 CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 79 352 Robert Howson M 52 Laguna Beach CA 2:49:59
2 93 301 Bill McGrath M 51 Yorba Linda CA 2:56:17
3 121 141 Dwayne Bora M 53 Capistrano Beach CA 3:07:55
Race The Lake of the Sky


********** WOMEN60+SUP12'6 CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 149 448 Janet Walp F 60 Novato CA 3:31:40
Race The Lake of the Sky


********** MEN60+SUP12'6 CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 95 311 Michael Melville M 61 San Lorenzo CA 2:56:49
2 137 619 Albert Cichra M 61 Orlando FL 3:21:27
Race The Lake of the Sky


********** MEN14-15-SUP14' CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 36 507 Josiah Brackett M 15 South Lake Tahoe CA 2:33:51
Race The Lake of the Sky


********** MEN18-22-SUP14' CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 90 473 Yann Lauletta M 21 San Clemente CA 2:55:41
Race The Lake of the Sky


********** WOMEN23-29-SUP14' CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 131 492 Shannon Bannan F 26 San Clemente CA 3:14:15
Race The Lake of the Sky


********** MEN23-29-SUP14' CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 139 491 Jacob Dildine M 29 Fullerton CA 3:22:39
Race The Lake of the Sky


********** WOMEN30-39-SUP14' CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 113 440 Shanna Upton F 39 South Lake Tahoe CA 3:01:24
2 147 197 Jaime Emery F 39 South Lake Tahoe CA 3:29:40
Race The Lake of the Sky


********** MEN30-39-SUP14' CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 42 478 Marius Lina M 32 Auckland 2:37:52
2 45 602 Ben Mitchell M 34 Truckee CA 2:38:26
3 54 358 Jorge Quintana M 32 Carolina PR 2:42:20
4 64 488 Jay Gomez M 38 Santa Cruz CA 2:45:14
5 73 543 Ryan Cooke M 31 Huntington Beach CA 2:49:19
6 83 335 Kieran O' Riordan M 36 Collaroy, Sydney NS 2:53:18
7 160 136 Eric Belz M 37 South Lake Tahoe CA 3:47:45
Race The Lake of the Sky


********** WOMEN40-49-SUP14' CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 108 410 Amy Staples F 45 Kamas UT 3:00:01
2 129 485 Jenny Kingsley F 45 San Clemente CA 3:13:38
3 134 416 Julie Stevens F 47 Citrus Heights CA 3:18:14
4 166 452 Beth Wettstein F 47 Sacramento CA 4:01:46
Race The Lake of the Sky


********** MEN40-49-SUP14' CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 37 328 Pat Myers M 43 Sunset Beach CA 2:35:10
2 43 509 Kristian Mulholland M 43 Park City UT 2:37:52
3 46 260 Braly Joy M 44 Las Vegas NE 2:38:33
4 48 212 Steve Funk M 48 Truckee CA 2:38:52
5 51 299 Grant McFadyen M 46 Redwood City CA 2:39:24
6 52 318 Dave Meyler M 43 San Clemente CA 2:41:56
7 59 312 Andrew Mencinsky M 48 Carlsbad CA 2:44:30
8 60 270 Pete Lakos M 47 Rancho Palos Verde CA 2:44:41
9 75 503 John Alexiou M 49 Santa Cruz CA 2:49:52
10 77 510 Michael Schwab M 49 Park City UT 2:49:55
11 82 490 David Swidan M 46 Santa Cruz CA 2:52:34
12 84 235 Chris Hammond M 45 Vista CA 2:54:04
13 97 295 Paul Matthews M 49 Balgowlah Heights NS 2:57:12
14 98 486 Ben Smith M 40 Aliso Veijo CA 2:57:49
15 101 119 Daniel Alvarez M 43 Oakland CA 2:58:26
16 114 123 Marc Andrews M 45 Incline Village NV 3:01:40
17 122 221 Juerg Geser M 45 Santa Barbara CA 3:08:28
18 126 777 Chris Brackett M 45 3:10:51
19 159 164 Brandon Carter M 42 Sacramento CA 3:47:24
20 165 217 Ryan Galles M 41 South Lake Tahoe CA 3:54:14
Race The Lake of the Sky


********** WOMEN50-59-SUP14' CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 115 557 Natalia Fon F 53 Palo Alto CA 3:02:27
2 132 122 Hilary Andersen F 51 Mill Valley CA 3:16:26
3 161 254 Renee Hoyer-Nielsen F 55 El Cerrito CA 3:48:01
4 164 178 Jane Culp F 55 Las Vegas 3:52:01
Race The Lake of the Sky


********** MEN50-59-SUP14' CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 32 551 Bojan Bernard M 53 Palo Alto CA 2:31:51
2 39 459 Rand Carter M 50 Tahoe Vista CA 2:36:46
3 47 476 Dave Jensen M 51 San Mateo CA 2:38:37
4 68 341 Doug Penny M 52 Gardnerville NV 2:46:27
5 71 437 John Troppmann M 58 Coeur D Alene ID 2:48:20
6 74 258 Geoff James M 52 Sausalito CA 2:49:38
7 96 579 John Allen M 54 South Lake Tahoe CA 2:56:54
8 103 349 Stephen Pugh M 58 Sausalito CA 2:58:40
9 116 334 Ray Nosse M 59 Carlsbad CA 3:04:22
10 130 124 Courtney Badour M 51 Paradise CA 3:13:53
11 133 368 Kurt Roessler M 54 Discovery Bay CA 3:16:46
12 135 247 David Hook M 54 San Rafael CA 3:18:20
13 138 303 Mike McKee M 50 South Lake Tahoe CA 3:22:04
Race The Lake of the Sky


********** MEN60+SUP14' CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 80 121 Fred Andersen M 63 Mill Valley CA 2:50:23
2 88 456 Jamie Willin M 60 Redwood City CA 2:55:14
3 125 638 Paul Zarubin M 61 Truckee CA 3:10:39
4 140 379 Edwin Samuels M 63 Portola Valley CA 3:23:11
Race The Lake of the Sky


********** WOMEN-PRONESTOCK CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 112 147 Abby Brown F 17 Santa Barbara CA 3:00:37
Race The Lake of the Sky


********** MEN-PRONESTOCK CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 72 194 Rodney Ellis M 41 Hermosa Beach CA 2:48:33
2 106 565 Taylor Guest M 26 Lbc CA 2:59:37
3 119 157 Kevin Campbell M 32 San Francisco CA 3:06:30
Race The Lake of the Sky


********** WOMEN-PRONEUNLIMITED CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 150 209 Heather Frogge` F 33 Roswell GA 3:31:48
Race The Lake of the Sky


********** MEN-PRONEUNLIMITED CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 41 471 Jarret Winter M 46 Soquel CA 2:37:47
2 99 376 Robert Rudd M 31 San Francisco CA 2:57:58
3 148 552 Grant Begley M 34 Cape Canaveral 3:31:06
Race The Lake of the Sky


********** MEN-SUPUNLIMITED CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 8 373 Rob Rojas M 41 San Clemente CA 2:17:30
2 23 519 Joe Threadgill M 49 Coeur D Alene ID 2:27:53
3 50 613 Damian Estrada M 39 South Lake Tahoe CA 2:39:18
4 69 474 John Merryfield M 49 Tahoe City CA 2:47:08
5 70 467 Larry Furguson M 56 Tahoma CA 2:47:21
6 81 355 Joe Quinn M 49 Homewood CA 2:51:23
7 87 236 Dave Harris M 60 El Granada CA 2:55:05
Race The Lake of the Sky


********** WOMEN-OC-1 CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 40 288 Kate MacDonald F 50 Oakland CA 2:37:25
Race The Lake of the Sky


********** MEN-OC-1 CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 2 156 Bret Campbell M 33 Newport Beach CA 2:01:58
2 3 203 Ross Flemer M 49 Costa Mesa CA 2:06:18
3 5 396 Cody Silvester M 21 Ojai CA 2:09:28
4 7 566 Wes Huston M 36 Redondo Beach CA 2:11:42
5 9 345 Taizen Pied M 29 Redondo Beach CA 2:20:30
6 10 129 Charlie Banfield M 53 Fairfield CA 2:21:19
7 16 190 Chris Dunn M 41 Costa Mesa CA 2:24:33
8 19 177 Rand Colwell M 54 South Lake Tahoe CA 2:26:52
9 20 475 Chad Bashor M 45 Dana Point CA 2:27:11
10 21 192 Carl Ellett M 52 Hermosa Beach CA 2:27:32
11 24 446 Ryan Voci M 37 Huntington Beach CA 2:28:01
12 38 445 Phillip Voci M 44 Oceanside CA 2:35:51
13 58 302 Luke McIntire M 35 Reno 2:44:26
14 61 495 Jeff Cleeland M 58 Olympic Valley CA 2:44:45
15 91 470 Paul Laudenschlager M 59 2:55:53
16 105 202 Cary Fergus M 64 Petaluma 2:58:51
17 123 472 Tom Biglione M 66 3:08:43
Race The Lake of the Sky


********** OC6 TEAM CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 1 326 Irish Munce M 36 South Lake Tahoe CA 1:55:18
2 4 238 Dani Hart M 50 Rodondo Beach CA 2:06:42
3 6 499 Samantha Bender F 18 South Lake Tahoe CA 2:11:34
Race The Lake of the Sky


********** WOMEN-ELITE-SUP12'6 CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 49 550 Annabel Anderson F 33 Lake Wanaka 2:39:07
2 55 205 Shae Foudy F 16 Dana Point CA 2:42:57
3 56 427 Shelby Taylor F 23 Lexington KE 2:44:19
4 57 131 Kimberly Barnes F 38 Hobe Sound FL 2:44:21
5 86 563 Kelsa Gabehart F 34 Denver CO 2:54:59
6 158 226 Alexandra Graebe F 28 Scottsdale AR 3:46:46
Race The Lake of the Sky


********** MEN-ELITE-SUP14' CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Time
1 11 168 Danny Ching M 32 Hermosa Beach CA 2:22:33
2 12 560 Kelly Margetts M 43 Cirrumbin AU 2:22:58
3 13 269 Chase Kosterlitz M 28 San Diego CA 2:23:08
4 14 409 Fernando Stalla M 28 Sayulita NA 2:23:21
5 15 542 Javier Jimenez M 21 Sayulia Mexico 2:23:51
6 18 262 Kenny Kaneko M 27 Miura KA 2:26:13
7 22 208 Mo Freitas M 17 South Lake Tahoe CA 2:27:39
8 25 249 Noa Hopper M 16 San Diego CA 2:29:19
9 26 153 Niuhiti Buillard M 22 Papeete Tahiti 2:29:37
10 27 441 Jeramie Vaine M 35 San Clemente CA 2:29:42
11 28 496 Wild Jay M 35 2:29:44
12 29 182 Belar Diaz M 37 Fuerteventura CA 2:29:57
13 30 536 Chance Fielder M 43 Dana Point CA 2:30:00
14 31 480 Jarkko Simonen M 36 Portland OR 2:30:59
15 33 204 Garrett Fletcher M 24 Destin FL 2:33:00
16 34 425 Corey Taylor M 29 Charleston SC 2:33:41
17 35 383 Nick Scheil M 16 San Clemente CA 2:33:45
18 44 169 Kai Chong M 25 Honolulu HI 2:37:58
19 53 394 Zeke Shifflett M 19 North Branch MI 2:42:11
20 109 421 Sean Sullivan M 52 Carlsbad CA 3:00:06