2015 Tahoe Cup Paddle Race Series
Donner Lake 5 MILE PADDLE
05/23/2015

********** RESULTS LIST Donner Lake 5 MILE PADDLE **********

2015 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** FEMALE YOUTH1-11 RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 105 Delila Quinn F 11 Homewood CA 12.6 BARK 56:38.30
2 141 Jessica Brackett F 11 Slt CA 12.6 FLATWATER 1:02:20.10
2015 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE YOUTH1-11 RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 64 Matix Springer M 11 Malibu CA 12.6 BARK 56:28.35
2 123 Estani Bori M 11 Carnelianbay CA 12.6 59:58.60
3 124 Tripp Boyer M 9 Tahoma CA 12.6 SURFTECH 1:00:11.85
4 106 Zenin Quinn M 9 Homewood CA 12.6 BARK 1:05:26.80
5 140 Jacob Brackett M 9 South Lake Tahoe CA 12.6 404 1:08:38.95
2015 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** FEMALE YOUTH12-17 RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 57 Sofia Sanchez F 14 Tahoe Vista CA 12.6 HOBIE 53:01.35
2 131 Zoe Carter F 12 Tahoe Vista CA 12.6 BARK 59:24.25
3 52 Sage Quinn F 14 Homewood CA 12.6 BARK 1:00:36.35
2015 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE YOUTH12-17 RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 137 Summit Moulton M 15 South Lake Tahoe CA 14.0 ROH HOUSE 47:52.80
2 126 Austin Allen M 17 Slt CA 14.0 49:35.95
3 71 Cameron Valois M 15 Tahoe City CA 14.0 ARROW 50:15.70
4 143 Joshua Brackett M 13 Slt CA 12.6 54:23.05
5 119 Gibson Elkins M 15 Truckee CA 14.0 BOARDWORK 54:29.45
6 138 Luke Allen M 14 Slt CA 12.6 55:37.65
7 56 Phoenix Sanchez M 12 Tahoe Vista CA 12.6 HOBIE 56:05.55
2015 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** FEMALE MASTERSSUP RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 72 Janet Walp F 60 Novato CA 12.6 STARBOARD 54:44.25
2015 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE MASTERSSUP 12.6 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 41 Michael Melville M 61 San Lorenzo CA 12.6 BLUERUSH 48:48.80
2 110 Ernie Brussard M 68 Carnelian Bay CA 12.6 BOARDWORKS 56:29.00
3 33 Tom Logue M 55 Walnut Creek CA 12.6 FLATWATER 58:31.40
4 108 Bruce Aldrich M 59 Truckee CA 12.6 SUP HAWAII 1:00:18.05
5 19 Bob Glass M 70 Auburn CA 12.6 JIMMY STYKS 1:02:02.65
6 22 Larry Harper M 55 South San Francisc CA 12.6 STARBOARD INFL 1:18:56.85
2015 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE MASTERSSUP 14.0 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 4 John Bland M 67 Encinitas CA 14.0 FOCUS 49:26.70
2 55 Peter Rudnick M 59 Folsom CA 14.0 NAISH 52:28.00
3 75 Joe Woodman M 56 Carson City NV 14.0 TAHOESUP 53:57.05
4 77 Paul Zarubin M 61 Truckee CA 14.0 COREBAN 54:06.80
5 20 Bob Glynn M 68 Davis CA 14.0 FLATWATER 1:00:46.80
6 50 Barney Pugh M 66 Auburn CA 14.0 FLAT WATER COM 1:01:42.45
2015 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE MASTERSSUP UNLIMITED CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 113 Jake Lamberth M 52 Tahoe City CA UNLIMITED RICHMOND 45:11.10
2 103 Larry Fergusson M 56 Tahoe City CA UNLIMITED 46:34.20
3 23 Dave Harris M 60 El Granada CA UNLIMITED HARRIS 50:37.65
2015 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** FEMALE ELITESUP 12.6 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 14 Jennifer L Fuller F 51 Sausalito CA 12.6 JP 48:38.80
2 115 Anik Wild F 43 Truckee CA 12.6 SURFTECH 49:11.75
3 121 Nina Oakley F 33 Reno NV 12.6 LAKESHORE 50:08.10
4 1 Wendy Ackermann F 49 Homewood CA 12.6 BARK 53:24.75
5 53 Lauren Robinson F 25 Tahoe Vista CA 12.6 BOAR WORKS 58:52.50
2015 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** FEMALE ELITESUP 14.0 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 117 Daphne Hougard F 51 Truckee CA 14.0 SPEEDBOARD 55:08.60
2015 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE ELITESUP 14.0 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 36 Keith McConnaughay M 25 Santa Cruz CA 14.0 BOB PEARSON 43:34.40
2 116 Jay Wild M 35 Truckee 14.0 SURFTECH 43:54.95
3 65 Seth Springer M 38 Malibu CA 14.0 SURFTECH/BARK 44:39.60
4 139 Josiah Brackett M 15 South Lake Tahoe CA 14.0 FLATWATER 45:30.60
2015 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE ELITESUP UNLIMITED CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 132 Rand Carter M 51 Tahoe Vista CA UNLIMITED BARK 42:36.15
2 42 John Merryfield M 49 Tahoe City CA UNLIMITED BARK 45:56.35
2015 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** FEMALE OPENSUP 12.6 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 70 Shanna Upton F 39 Petaluma CA 12.6 BARK 53:28.15
2 69 Andi Traynor F 41 Palo Alto CA 12.6 BARK 57:20.25
3 25 Sheila Hickman F 52 Tahoe Vista CA 12.6 F-ONE 57:50.30
4 3 Vania Bernatsky F 42 Ben Lomond CA 12.6 TAHOE SUP 59:41.15
5 39 Gretchen Meier-Jurica F 44 Oakland CA 12.6 CALI FOCUS 1:02:29.55
6 120 Erica Shearer F 40 Roseville CA 12.6 COREBAN 1:06:40.35
7 18 Stefanie Geckler F 45 Auburn CA 12.6 LAKESHORE PADD 1:08:33.35
8 74 Cyndi Wigart F 47 South Lake Tahoe CA 12.6 TAHOE SUP BLIS 1:08:58.60
9 61 Michelle Singh F 32 Rocklin CA 12.6 BOGA 10'6 1:10:06.00
10 62 Sara Sperry F 37 Oakdale CA 12.6 ISLE 1:10:06.90
11 45 Danielly Moya F 38 Tahoe City CA 12.6 AMUNDSEN 1:10:58.15
12 32 Blair Lockhart F 26 San Francisco CA 12.6 TAHOE SUP 1:11:07.35
2015 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** FEMALE OPENSUP 14.0 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 40 Sally Mello F 49 El Dorado Hills CA 14.0 FLATWATER 53:47.90
2 73 Beth Wettstein F 47 Sacramento CA 14.0 BOARDWORKS 1:05:56.95
3 68 Courtney Thurmon F 30 Truckee CA 14.0 NSP 1:10:12.50
2015 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE OPENSUP 12.6 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 44 Benjamin Mitchell M 34 Truckee CA 12.6 LPC 48:13.05
2 46 Jeremiah Murphy M 43 Oceanside CA 12.6 FOCUS 48:40.20
3 34 Rob MacIas M 39 Sacramento CA 12.6 BOARDWORKS 49:21.00
4 48 Jay Prigge M 48 Truckee CA 12.6 FLATWATER 51:16.15
5 21 Edward Gordon M 49 Truckee CA 12.6 OHANA 55:26.60
6 2 Mike B M 49 El Dorado Hills CA 12.6 SURFTECH 56:17.45
7 58 Joshua Scholnick M 45 Truckee CA 12.6 RON HOUSE 59:24.60
8 11 Joseph Cusick M 28 Chicago Park CA 12.6 F1 1:00:02.40
9 59 Richard Sellers M 42 Auburn CA 12.6 WAISUP 1:02:10.70
10 60 Jonathan Serna M 34 Fernley NV 12.6 TAHOESUP 1:06:10.20
11 76 Brian Woody M 40 Reno NV 12.6 LAKESHORE PADD 1:07:38.50
2015 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE OPENSUP 14.0 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 17 Steve Funk M 48 Truckee CA 14.0 404 44:02.75
2 37 Grant McFadyen M 46 Redwood City CA 14.0 KING'S 44:05.30
3 133 Dax Willard M 36 Tahoe City CA 14.0 BARK 46:37.45
4 26 Geoff James M 52 Sausalito CA 14.0 SURFTECH BARK 47:37.40
5 101 Luke Tracy M 38 Talent OR 14.0 HOE NALU 47:43.95
6 122 Pablo Bori M 39 Carnelian Bay CA 14.0 48:04.55
7 5 Tai Boutell M 45 Santa Cruz CA 14.0 KINGS 48:32.55
8 125 John Allen M 54 Slt CA 14.0 48:56.45
9 28 Tom Kalange M 53 Olympic Valley CA 14.0 WAI SUP 49:19.05
10 135 Tim Boyer M 48 Tahoma WA 14.0 49:23.65
11 7 Shawn Callahan M 38 West Sacrameno CA 14.0 COREBAN 49:52.05
12 51 Joe Quinn M 49 Homewood CA 14.0 BARK 50:54.30
13 112 Douglas Stoup M 51 Olympic Val CA 14.0 BOARDWORKS 51:27.90
14 136 Phillip Moulten M 51 Slt CA 14.0 ROH HOUSE 51:40.60
15 49 Wayne Prouty Jr M 36 Minden NV 14.0 FLATWATER 51:48.25
16 144 Jestin Roach M 41 Tahoe City CA 14.0 52:52.25
17 118 Dave Gardner M 53 Bishop CA 14.0 BLK BOX 53:44.50
18 134 Phillip Ravinale M 52 Truckee CA 14.0 54:16.65
19 67 Mark Thompson M 52 Folsom CA 14.0 BOGA 55:21.45
20 13 Chris Eberhardt M 47 Ben Lomond CA 14.0 TAHOE SUP 55:47.80
21 29 Steve Lamoreaux M 48 Carson City NV 14.0 LPC 55:59.00
22 9 Brandon Carter M 42 Sacramento CA 14.0 BARK 56:50.40
23 114 Kevin Shearer M 38 Roseville CA 14.0 BOGA 1:01:22.20
24 142 Chris Brackett M 45 Slt CA 14.0 FLATWATER 1:08:44.35
25 47 Garrett Musch M 39 San Carlos CA 14.0 RIVIERA 1:11:34.75
2015 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE PRONE RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 54 Robert Rudd Rudd M 31 San Francisco CA 14.0 BARK 49:33.25
2 8 Kevin Campbell M 32 San Francisco CA 12.6 BARK 52:55.30
3 66 Brian Thomas M 50 Corte Madera CA 14.0 BARK 54:26.35
4 27 Daniel Judd M 44 Hailey ID 14.0 BARK 58:11.40
5 102 Mike McDaniel M 49 Pac Grove CA UNLIMITED MILE 22 1:00:59.80
6 43 Brad Misik M 25 Santa Cruz CA 12.6 BARK SURFTECH 1:08:19.95
7 24 Mark Hessler M 32 San Francisco CA 12.6 BARK 1:11:46.90
8 35 Kelly Maguire M 48 Foster City CA 14.0 BARK 1:12:56.45
2015 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE OC1 RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 15 Alic Funk M 19 Truckee CA UNLIMITED PEGASUS 46:06.40
2 109 Jeff Cleeland M 40 Olymppic Valley CA HUKI 46:24.15
3 38 Luke McIntire M 35 Reno NV UNLIMITED PUAKEA DESIGNS 49:56.55
4 100 Robert Christenson M 67 Garnerville NV OC STINGRAY 53:47.05
2015 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** FEMALE OTHER RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Type Manufacture Finish
1 107 Alene Aldrich F 59 Sacramento CA UNLIMITED TANDEM 58:26.85