Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims
LAKE BERRYESSA, CALIFORNIA 06/04/2016


********** AGE GROUP RESULTS LIST COMBINED TIMES FOR 1 AND 2 MILE SWIMS **************

Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



********** FEMALE OVERALL COMBINED MASTERS RESULTS ***********

Place Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 Susan Preston 54 STAN 586 0:46:43.30 0:22:05.45 1:08:48.75
2 Laura Val 64 TAM 310 0:49:30.40 0:23:03.10 1:12:33.50
3 Kimberly Elsbach 53 DAM 295 0:50:35.75 0:23:30.65 1:14:06.40
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



********** MALE OVERALL COMBINED MASTERS RESULTS ***********

Place Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 Trevor Gillis 40 LAMV 494 0:43:49.90 0:20:04.20 1:03:54.10
2 Chad La Tourette 27 TOC 110 0:44:06.30 0:20:09.95 1:04:16.25
3 Wyatt Butler 23 BAC 506 0:44:13.30 0:21:33.70 1:05:47.00
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



********** FEMALE OVERALL COMBINED USAS RESULTS ***********

Place Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



********** MALE OVERALL COMBINED USAS RESULTS ***********

Place Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 Kai Mitchell 16 MDSC 33 1:07:10.70 0:32:32.70 1:39:43.40
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



BOYS AGE GROUP B1518 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 304 Kai Mitchell 16 MDSC 33 1:07:10.70 0:32:32.70 1:39:43.40
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



FEMALE AGE GROUP F1824 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 286 Michaela Lambert 23 TEME 387 1:02:06.75 0:28:46.20 1:30:52.95
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



MALE AGE GROUP M1824 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 219 Wyatt Butler 23 BAC 506 0:44:13.30 0:21:33.70 1:05:47.00
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



FEMALE AGE GROUP F2529 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 237 Lindsay Gaudinier 27 WCM 326 0:51:46.10 0:24:27.25 1:16:13.35
2 282 Camille Gulick 28 TSUN 104 1:01:32.20 0:28:42.55 1:30:14.75
3 305 Kathryn Happe 25 VACA 277 1:05:37.05 0:34:11.05 1:39:48.10
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



MALE AGE GROUP M2529 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 217 Chad La Tourette 27 TOC 110 0:44:06.30 0:20:09.95 1:04:16.25
2 220 Jason Dunford 29 TOC 225 0:44:44.30 0:21:23.20 1:06:07.50
3 328 Aric Lasry 28 TEME 535 1:16:30.50 0:39:01.25 1:55:31.75
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



FEMALE AGE GROUP F3034 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 243 Sarah Chinn 32 MAM 452 0:52:59.55 0:25:05.90 1:18:05.45
2 249 Kathleen Coggshall 33 BAY 275 0:53:25.45 0:25:32.50 1:18:57.95
3 254 Anne Worthington 33 DAC 526 0:54:48.50 0:25:26.45 1:20:14.95
4 295 Ellie Adelman 31 TEME 174 1:04:56.00 0:30:59.80 1:35:55.80
5 296 Monica Carney 33 CRUZ 395 1:05:34.45 0:30:29.45 1:36:03.90
6 299 Donita Flecker 33 SMAC 164 1:06:02.50 0:30:41.40 1:36:43.90
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



MALE AGE GROUP M3034 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 236 Quinn Fitzgerald 33 TOC 421 0:48:38.80 0:27:05.35 1:15:44.15
2 252 Justin Hollenback 30 TEME 263 0:54:22.55 0:25:10.50 1:19:33.05
3 277 Jimmy Song 33 MEMO 244 0:59:53.55 0:27:49.10 1:27:42.65
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



FEMALE AGE GROUP F3539 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 244 Eve Maidenberg 39 MAM 188 0:53:29.70 0:24:35.85 1:18:05.55
2 268 Michelle Rowe 39 TVM 390 0:58:27.00 0:27:44.55 1:26:11.55
3 273 Amy Sitzmann 36 TVM 68 0:58:55.65 0:27:58.45 1:26:54.10
4 275 Sarah Groskopf 35 TVM 454 0:58:55.35 0:28:19.90 1:27:15.25
5 300 Veronica Flanagan 39 CRUZ 497 1:04:46.90 0:32:26.20 1:37:13.10
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



MALE AGE GROUP M3539 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 225 Matthew Roper 35 DAM 373 0:49:32.05 0:22:25.50 1:11:57.55
2 264 Erik Johnson 37 TEME 182 0:56:37.45 0:27:31.25 1:24:08.70
3 272 Markus Daene 37 TVM 364 0:59:14.40 0:27:38.60 1:26:53.00
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



FEMALE AGE GROUP F4044 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 270 Cyane Anaya 44 TEME 134 0:58:31.50 0:28:01.45 1:26:32.95
2 274 Beccah Rothschild 42 MAM 84 0:58:48.40 0:28:12.85 1:27:01.25
3 289 Danielle Lipski 40 ASCP 139 1:02:58.50 0:29:18.10 1:32:16.60
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



MALE AGE GROUP M4044 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 216 Trevor Gillis 40 LAMV 494 0:43:49.90 0:20:04.20 1:03:54.10
2 265 Casey Cheung 42 TSUN 107 0:58:24.70 0:26:32.80 1:24:57.50
3 278 Deacon Shoenberger 42 TAM 153 0:59:11.05 0:28:42.95 1:27:54.00
4 333 Chris Heisterkamp 40 TSUN 114 1:20:31.80 0:42:29.80 2:03:01.60
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



FEMALE AGE GROUP F4549 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 245 Janice Curtin 48 EDHS 222 0:53:16.70 0:25:00.15 1:18:16.85
2 248 Juliet Cox 48 MAM 262 0:53:32.80 0:25:19.60 1:18:52.40
3 250 Cynthia Hertzer 47 CRUZ 136 0:52:57.60 0:26:13.30 1:19:10.90
4 284 Marta Bechhoefer 48 CRUZ 365 1:01:23.30 0:29:15.15 1:30:38.45
5 297 Karen Charney 47 DAM 267 1:05:17.55 0:30:49.35 1:36:06.90
6 298 Lisa Bertain 45 DAC 329 1:06:11.75 0:30:13.40 1:36:25.15
7 301 Patti Philpott 45 TCAM 407 1:06:47.65 0:31:05.20 1:37:52.85
8 306 Michele Ignoffo 46 CRUZ 388 1:07:54.10 0:31:59.15 1:39:53.25
9 315 Kimberly Jorgensen 48 SAC 296 1:09:33.60 0:33:44.15 1:43:17.75
10 323 Akiko Lewis 45 SRVM 518 1:17:13.10 0:34:52.95 1:52:06.05
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



MALE AGE GROUP M4549 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 223 Chris Bond 49 WCM 112 0:49:07.85 0:22:36.45 1:11:44.30
2 226 Kurt Oeler 49 TOC 303 0:49:03.25 0:23:00.20 1:12:03.45
3 233 Matt Harrington 45 USF 370 0:51:54.05 0:23:05.20 1:14:59.25
4 240 Ernie Hoftyzer 46 DAM 187 0:52:08.05 0:24:38.25 1:16:46.30
5 241 Perry Klebahn 49 TOC 414 0:52:46.90 0:24:27.45 1:17:14.35
6 255 Adam Santner 45 TEME 54 0:55:32.75 0:24:59.40 1:20:32.15
7 318 Verne Ball 46 ASCP 496 1:13:17.50 0:35:35.65 1:48:53.15
8 319 Jason Prodoehl 45 TSUN 227 1:13:13.95 0:35:55.15 1:49:09.10
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



FEMALE AGE GROUP F5054 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 222 Susan Preston 54 STAN 586 0:46:43.30 0:22:05.45 1:08:48.75
2 232 Kimberly Elsbach 53 DAM 295 0:50:35.75 0:23:30.65 1:14:06.40
3 238 Lisa Ward 52 WCM 538 0:52:19.30 0:24:02.95 1:16:22.25
4 239 Laureen Welting 50 TOC 311 0:52:31.95 0:23:56.15 1:16:28.10
5 246 Lynn Jolly 50 TOC 341 0:53:52.05 0:24:47.10 1:18:39.15
6 251 Cornelia Bleul-Gohlke 50 CALM 128 0:53:28.75 0:25:45.05 1:19:13.80
7 261 Janet Renner 54 MELO 221 0:57:05.00 0:26:41.70 1:23:46.70
8 262 Ali Hall 54 SNM 60 0:57:49.50 0:26:09.60 1:23:59.10
9 267 Elizabeth Tiedemann 53 ARM 173 0:57:57.40 0:27:56.30 1:25:53.70
10 271 Jayne Riley 52 SRVM 230 0:58:57.70 0:27:47.35 1:26:45.05
11 276 Nell Mitchell 52 VIMS 403 0:58:45.05 0:28:48.40 1:27:33.45
12 279 Laurie Lewis 54 BAY 313 0:59:57.75 0:28:34.40 1:28:32.15
13 288 Rebecca Perry 51 MAM 429 1:02:28.10 0:29:46.85 1:32:14.95
14 309 Jennifer Phalen 51 DAM 239 1:10:08.30 0:30:07.85 1:40:16.15
15 330 Susan Mencarini 52 UC38 473 1:18:33.45 0:38:31.30 1:57:04.75
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



MALE AGE GROUP M5054 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 229 David Brancamp 54 UC38 144 0:50:07.25 0:22:57.55 1:13:04.80
2 234 Tom Nootbaar 52 WCM 491 0:51:55.70 0:23:07.70 1:15:03.40
3 235 Bill Mc Cracken 54 TVM 92 0:52:12.15 0:22:58.40 1:15:10.55
4 242 Jon Boone 52 WCM 532 0:52:49.00 0:24:56.30 1:17:45.30
5 266 Mark Woollgar 54 AHMS 363 0:58:43.25 0:26:44.55 1:25:27.80
6 269 Kevin Keating 53 SMAC 291 0:58:10.90 0:28:17.60 1:26:28.50
7 312 Joe Marenda 50 TOC 250 1:08:38.35 0:33:49.80 1:42:28.15
8 314 Henry Marsden 54 DAC 205 1:10:26.35 0:32:49.00 1:43:15.35
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



FEMALE AGE GROUP F5559 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 257 Marguerite Meyer 57 TOC 581 0:53:49.55 0:27:44.65 1:21:34.20
2 293 Jessie Hickel 57 BWAQ 242 1:05:01.90 0:30:19.30 1:35:21.20
3 313 Susan Bergmann 56 TEME 471 1:09:52.15 0:33:02.25 1:42:54.40
4 326 Kristine Buckley 56 SMM 301 1:17:44.90 0:37:01.95 1:54:46.85
5 329 Susan Aitkens 56 DAC 469 1:17:42.05 0:37:58.20 1:55:40.25
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



MALE AGE GROUP M5559 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 231 Mike Carr 55 SRM 391 0:50:37.25 0:23:16.55 1:13:53.80
2 253 Mark Frazier 57 VACA 359 0:53:48.90 0:26:13.70 1:20:02.60
3 259 David Stewart 57 VACA 151 0:56:28.05 0:26:47.90 1:23:15.95
4 260 Peter Oliver 58 TCAM 416 0:56:22.85 0:26:55.75 1:23:18.60
5 287 David Woodruff 59 DAM 152 1:01:37.40 0:30:06.85 1:31:44.25
6 307 Eric Hektner 58 TVM 179 1:07:12.00 0:32:46.30 1:39:58.30
7 317 Wayne Schultz 57 HUMM 503 1:11:36.15 0:35:31.35 1:47:07.50
8 320 Raymond McKendall 56 UC08 427 1:13:46.95 0:36:27.95 1:50:14.90
9 322 Peter Tsugawa 58 MEMO 417 1:14:30.50 0:37:30.25 1:52:00.75
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



FEMALE AGE GROUP F6064 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 228 Laura Val 64 TAM 310 0:49:30.40 0:23:03.10 1:12:33.50
2 281 Phyllis Quinn 60 TOC 419 1:00:37.40 0:28:24.75 1:29:02.15
3 290 Judy Eisenman 62 TAM 260 1:02:50.95 0:30:02.00 1:32:52.95
4 311 Susie Powell 63 NUTS 475 1:08:24.10 0:32:45.60 1:41:09.70
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



MALE AGE GROUP M6064 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 227 Sandy Mac Donald 60 SMST 450 0:49:33.55 0:22:56.15 1:12:29.70
2 256 Ron Emhoff 61 TVM 446 0:55:20.80 0:25:55.65 1:21:16.45
3 258 Don Foreaker 64 SRM 161 0:56:31.70 0:26:39.25 1:23:10.95
4 263 David Carter 61 UC38 145 0:56:43.20 0:27:21.90 1:24:05.10
5 294 Jeffrey Citron 61 YCMS 234 1:04:21.40 0:31:11.65 1:35:33.05
6 302 Stephen Small 63 EBAT 463 1:03:08.65 0:34:53.90 1:38:02.55
7 325 Paul Stock 63 EDHS 412 1:16:44.45 0:37:11.50 1:53:55.95
8 331 Will Davis 64 DAM 513 1:19:50.50 0:38:12.45 1:58:02.95
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



FEMALE AGE GROUP F6569 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 291 Marianne Brems 67 MELO 351 1:03:03.60 0:30:05.60 1:33:09.20
2 292 Jane Lee 66 NSMS 218 1:03:53.45 0:30:06.25 1:33:59.70
3 316 Linda Shoenberger 68 TAM 323 1:10:12.70 0:33:29.15 1:43:41.85
4 332 Diane Davis 65 DAM 512 1:19:13.30 0:39:21.60 1:58:34.90
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



MALE AGE GROUP M6569 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 230 Joel Wilson 67 CRUZ 252 0:50:06.20 0:23:47.10 1:13:53.30
2 280 Bob Upshaw 66 WCM 94 1:00:44.70 0:28:07.60 1:28:52.30
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



MALE AGE GROUP M7074 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 283 Richard Burns 72 TAM 431 1:01:05.20 0:29:28.40 1:30:33.60
2 321 Thomas McCarty 70 TOC 480 1:14:58.20 0:36:13.35 1:51:11.55
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



MALE AGE GROUP M7579 COMBINED 1&2 MILE

Place O'All Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 303 Ralph Brott 76 BAY 425 1:06:43.00 0:32:42.15 1:39:25.15
2 324 Barry Fasbender 78 SMM 81 1:16:15.10 0:36:32.00 1:52:47.10
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



********** FEMALE OVERALL MASTERS CAT 2 SUITS/WETSUIT COMBINED 1&2 MILE RESULTS ***********

Place Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 Mari Wunschel 30 USF 350 0:37:50.80 0:11:45.75 49:36.55
2 Emily Cocks 39 UC38 178 0:48:29.50 0:23:17.10 1:11:46.60
3 Kim Larson 52 CALM 294 1:02:43.20 0:28:07.20 1:30:50.40
4 Carrie Heusner 38 NBA 106 1:17:55.60 0:37:32.55 1:55:28.15
Davis Aquatic Masters Lake Berryessa Open Water Swims



********** MALE OVERALL MASTERS CAT 2 SUITS/WETSUIT COMBINED 1&2 MILE RESULTS ***********

Place Name Age Club Bib # 2mile 1mile Total
1 David Penneys 33 UCLA 147 0:45:47.30 0:22:06.65 1:07:53.95
2 Kenneth Clews 55 BAY 287 1:07:51.10 0:32:16.15 1:40:07.25
3 Jay Bedsworth 51 TOC 228 1:08:36.70 0:31:42.50 1:40:19.20