SANTA CRUZ DOWNWIND RYDERS CUP
14 MILE DOWNWIND PADDLE
Race Scored by BIG SKY ENDURACE SPORTS
05/14/2016
********** RESULTS LIST BY DIVISION *********

SANTA CRUZ DOWNWIND RYDERS CUP


********** FEMALE SUP 12'6 DIVISION **********

Place Name Sex Age City State Bib Legendplace Time
1 Annabel Anderson F 34 New Zealand NZ 122 2:19:40.10
2 Kerstin Ouellet F 45 Encinitas CA 61 3:03:22.40
SANTA CRUZ DOWNWIND RYDERS CUP


********** MALE SUP 12'6 DIVISION **********

Place Name Sex Age City State Bib Legendplace Time
1 Trent Carter M 14 Tahoe Vista CA 83 2:26:02.20
2 Haakon Hoyer-Nielsen M 16 El Cerrito CA 5 2:27:26.50
3 Tyler Schmuckle M 33 Encinitas CA 42 2:32:23.30
4 Dave Boehne M 40 Dana Point CA 62 2:37:24.45
5 Geoff Schwarten M 37 San Francisco CA 16 3:15:50.50
SANTA CRUZ DOWNWIND RYDERS CUP


********** FEMALE SUP 14' DIVISION **********

Place Name Sex Age City State Bib Legendplace Time
1 Kali'a Alexiou F 15 Santa Cruz CA 95 2:29:50.55
2 Natalie Fon F 55 CA 6 6 2:46:33.60
3 Shanna Upton F 40 West Marin CA 10 2:50:17.95
4 Teresa Rogerson F 42 Oakland CA 18 3:00:57.55
SANTA CRUZ DOWNWIND RYDERS CUP


********** MALE SUP 14' DIVISION **********

Place Name Sex Age City State Bib Legendplace Time
1 Chuck Glynn M 27 Carlsbad CA 66 2:09:34.95
2 Keith McConnaughay M 26 Santa Cruz CA 86 2:19:07.80
3 Bojan Bernard M 54 Palo Alto CA 100 1 2:19:30.70
4 John Alexiou M 50 Santa Cruz CA 94 2 2:27:03.00
5 David Meyler M 44 San Clemente CA 81 2:28:10.95
6 David Waynart M 45 Scotts Valley CA 59 2:30:37.60
7 Joel Comer M 52 Kentfield CA 120 3 2:31:51.50
8 Grant McFadyen M 47 Redwood City CA 50 2:32:26.35
9 Jedd Hasay M 22 Arroyo Grande CA 80 2:32:37.40
10 John Hadley M 48 Forestville CA 109 2:33:04.75
11 Phil Tresenrider M 57 Sebastopol CA 53 4 2:33:25.95
12 David Jensen M 52 San Mateo CA 105 5 2:33:55.60
13 David Wells M 46 San Rafael CA 58 2:35:00.25
14 Jay Gomez M 44 Santa Cruz CA 34 2:35:22.20
15 Jeremiah Murphy M 44 Oceanside CA 60 2:37:17.40
16 Daniel Alvarez M 44 Oakland CA 73 2:42:02.05
17 Juerg Geser M 46 Santa Barbara CA 21 2:55:40.05
18 Benjamin Thomas M 32 Santa Cruz CA 77 3:07:03.20
19 Bill Sullivan M 59 Scottsdale CA 114 7 3:09:53.85
SANTA CRUZ DOWNWIND RYDERS CUP


********** MALE SUP UNLIMITED DIVISION **********

Place Name Sex Age City State Bib Legendplace Time
1 Jean-Michel Trivi M 45 Boulder Creek CA 99 2:38:02.70
2 Mike Dillon M 64 Santa Cruz CA 87 1 2:47:37.65
3 Kurt Mau M 52 San Anselmo CA 15 2 3:12:11.30
SANTA CRUZ DOWNWIND RYDERS CUP


********** FEMALE PRONE STOCK DIVISION **********

Place Name Sex Age City State Bib Legendplace Time
1 Carter Graves F 24 Coronado CA 121 2:36:41.05
2 Abby Brown F 18 Santa Barbara CA 23 2:37:43.00
3 Katie Hazelrigg F 24 El Segundo CA 70 2:45:10.20
4 Dj O'Brien F 50 Redondo Beach CA 54 2 2:49:27.75
5 Marisa Kuiken F 29 Carlsbad CA 47 2:57:46.15
SANTA CRUZ DOWNWIND RYDERS CUP


********** MALE PRONE STOCK DIVISION **********

Place Name Sex Age City State Bib Legendplace Time
1 Tuffer Marsolek M 34 Malibu CA 92 2:35:16.70
2 Tom Hinds M 40 Solana Beach CA 103 2:35:37.15
3 Dustin Fiero M 27 San Diego CA 39 2:35:53.40
4 Foster Campbell M 20 Santa Barbara CA 9 2:37:10.70
5 Robb Eichelberger M 41 Encinitas CA 78 2:42:29.90
6 Deon Lourens M 50 Encinitas CA 35 1 2:43:36.20
7 Patrick Shaughnessy M 25 Santa Cruz CA 2 2:46:48.00
8 Ismael Garcia M 39 Encinitas CA 7 2:47:42.75
9 Alessandro Slebir M 15 Santa Cruz CA 27 2:50:36.00
10 John Slebir M 51 Santa Cruz CA 28 3 2:50:42.20
11 Woody Maxwell M 55 Ventura CA 49 4 2:52:06.75
12 Josh Pederson M 41 Santa Cruz CA 30 2:53:54.45
13 Joseph Diasparra M 32 Encinitas CA 51 2:57:45.40
14 Olin Bruton M 17 Ventura CA 67 2:58:34.75
15 Jonathan Hoover M 33 Oceanside CA 26 3:05:24.75
16 Israel Dedina M 20 San Luis Obispo CA 65 3:06:04.20
17 Trevor Bloom M 99 Novato CA 17 5 3:07:33.60
18 John Williams M 28 San Francisco CA 31 3:07:45.05
19 Thomas Adkins M 35 Pacific Grove CA 37 3:11:40.60
20 Duke Brouwer M 48 Santa Cruz CA 88 3:14:56.95
21 Paul Ban M 38 Capitola CA 115 3:19:47.15
22 Kai Evans M 14 Soquel CA 91 3:33:10.20
23 Robert Evans M 52 Soquel CA 90 6 3:34:13.10
24 Brian Thomas M 51 Corte Madera CA 32 7 3:34:17.80
SANTA CRUZ DOWNWIND RYDERS CUP


********** FEMALE PRONE 14' DIVISION **********

Place Name Sex Age City State Bib Legendplace Time
1 Jessica Rodgers F 24 Santa Cruz CA 84 3:23:21.90
SANTA CRUZ DOWNWIND RYDERS CUP


********** MALE PRONE 14' DIVISION **********

Place Name Sex Age City State Bib Legendplace Time
1 Reno Caldwell M 48 Redondo Beach CA 48 2:34:46.25
2 Dave Benet M 34 Santa Cruz CA 64 2:47:45.70
3 Mark Schulbach M 43 Ventura CA 52 2:49:00.95
4 Bryson Drake M 35 Santa Cruz CA 85 2:51:04.70
5 Zach Jirkovsky M 34 Ventura CA 40 2:54:55.25
6 Bill Kemble M 52 Ventura CA 46 1 2:55:15.15
7 Kip Atwater M 29 Ventura CA 12 3:03:33.50
8 Jonathan Kessel M 50 Cardiff CA 3 2 3:06:50.25
9 Nevvar Hickmet M 49 Encinitas CA 38 3:11:33.80
10 Phil Curtiss M 66 Capitola CA 96 3 3:17:30.60
11 Roland Nagel M 53 Santa Cruz CA 63 4 3:27:06.20
SANTA CRUZ DOWNWIND RYDERS CUP


********** MALE PRONE UNLIMITED DIVISION **********

Place Name Sex Age City State Bib Legendplace Time
1 Max First M 26 Los Angeles CA 108 2:18:17.15
2 George Plsek M 47 Solana Beach CA 98 2:18:34.90
3 Lockwood Holmes M 33 Malibu CA 44 2:18:42.15
4 Roch Frey M 49 Encinitas CA 22 2:21:07.05
5 Nicholas Franco M 33 San Francisco CA 76 2:29:55.55
6 Craig Waltz M 35 Santa Cruz CA 29 2:31:45.05
7 Darrell Bednark M 60 Seattle WA 93 1 2:43:18.85
8 Dave Waxx M 51 Huntington Beach CA 104 2 2:43:33.30
9 Joe Bark M 56 Rancho Palos Verde CA 45 3 2:53:51.60
10 Will Patton M 33 Kentfield CA 4 4 2:56:01.05
11 James Hanlon M 38 Pacific Grove CA 106 2:59:13.00
12 Brooks Jenkins M 32 Pacifica CA 74 3:15:08.25
13 Evan McDaniel M 33 San Francisco CA 116 3:57:05.50
SANTA CRUZ DOWNWIND RYDERS CUP


********** FEMALE OC DIVISION **********

Place Name Sex Age City State Bib Legendplace Time
1 Karen Carmen F 40 Mountain View CA 56 2:07:01.30
SANTA CRUZ DOWNWIND RYDERS CUP


********** MALE OC DIVISION **********

Place Name Sex Age City State Bib Legendplace Time
1 Davin Blekeberg M 26 San Jose CA 110 2:02:24.95
2 Charlie Banfield M 54 Fairfield CA 36 1 2:02:26.10
3 Roman Kristl M 55 Carmel Valley CA 79 2 2:05:45.40
4 Matthew Sun M 22 Pleasanton CA 75 2:06:18.75
5 Hussein Sayre M 36 San Jose CA 82 2:06:45.50
6 Matt Muirhead M 60 Santa Cruz CA 119 3 2:08:47.05
7 Clay Rogers M 51 Half Moon Bay CA 68 4 2:12:25.05
8 Mike Irete M 47 Soquel CA 89 2:16:08.00
9 John Hedrick M 47 Santa Cruz CA 118 2:18:43.15
10 Colin McGuire M 42 Santa Cruz CA 69 2:21:59.10
11 Matt Eaton M 39 Santa Cruz CA 107 2:35:49.25
SANTA CRUZ DOWNWIND RYDERS CUP


********** MALE SURFSKI DIVISION **********

Place Name Sex Age City State Bib Legendplace Time
1 Carter Johnson M 40 Sausalito CA 13 1:49:08.35
2 Robin Graham M 44 Atherton CA 123 1:52:47.25
3 Kenny Howezi M 54 Montara CA 111 1 1:56:50.60
4 McNulty Michael M 55 Boulder Creek CA 113 2 2:01:23.35
5 Ben Brewer M 18 Santa Barbara CA 102 2:05:05.10
6 Joel Leker M 57 Marina CA 41 3 2:06:23.00
7 Paul MacIntyre M 59 Albany CA 72 4 2:10:50.70
8 Bob Ostertag M 59 San Francisco CA 112 5 2:12:07.95
9 Michael O'Donnell M 61 Burlingame CA 24 6 2:15:48.35
10 Jim Evans M 63 Bonny Doon CA 57 7 2:16:33.90
11 Hong Chin M 54 Richmond CA 71 8 2:29:03.90