SurfTech Jay Race
Capitola Beach, Santa Cruz, CA
6/18/2016

SurfTech Jay Race


********** FEMALE OVERALL PRONE RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City Class Finish
1 81 Marisa Kuiken F 29 Carlsbad UNLIMITED PADDLEBOARD 2:11:15
2 121 Jessica Rodgers F 24 Santa Cruz 14' PADDLEBOARD 2:36:11
3 271 Suzanne Reidinger F 71 14' PADDLEBOARD 2:56:55
SurfTech Jay Race


********** MALE OVERALL PRONE RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City Class Finish
1 308 Robert Parucha M 24 UNLIMITED PADDLEBOARD 1:50:42
2 51 Max First M 26 Los Angeles UNLIMITED PADDLEBOARD 1:53:27
3 142 Craig Waltz M 35 Santa Cruz UNLIMITED PADDLEBOARD 1:59:46
SurfTech Jay Race


********** FEMALE OVERALL SUP RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City Class Finish
1 5 Kali`a Alexiou F 15 Santa Cruz 12'6 SUP 2:12:03
2 53 Jen Fuller F 53 Sausalito 12'6 SUP 2:17:08
3 100 Vicki Mills F 49 Santa Barbara 14' SUP 2:19:41
SurfTech Jay Race


********** MALE OVERALL SUP RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City Class Finish
1 282 Keith McConaughay M 26 14' SUP 1:58:07
2 12 Bojan Bernard M 54 Palo Alto 14' SUP 1:59:53
3 129 Stephen Sinkus M 40 Manhattan Beach 14' SUP 2:00:29
SurfTech Jay Race


********** Female 12MI Stock Paddleboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 66 19 Abby Brown F 18 Santa Barbara CA 2:18:01
2 105 275 Lacie Flynn F 32 2:29:22
3 128 146 Jennifer Wessels F 42 San Pedro CA 2:37:59
4 158 55 Heidi Gastler F 36 El Segundo CA 2:51:11
5 176 145 Vanessa Wennstrom F 38 Santa Cruz CA 3:15:27
SurfTech Jay Race


********** Female 50+ 12MI Stock Paddleboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 147 31 Yvonne Chavez F 57 Carlsbad CA 2:47:05
2 174 61 Loraine Gruber F 57 Cardiff By The Sea CA 3:09:34
SurfTech Jay Race


********** Female 12MI 14' Paddleboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 122 121 Jessica Rodgers F 24 Santa Cruz CA 2:36:11
SurfTech Jay Race


********** Female 50+ 12MI 14' Paddleboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 167 271 Suzanne Reidinger F 71 2:56:55
SurfTech Jay Race


********** Female 12MI 12'6 SUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 103 72 Judy Jensen F 49 San Mateo CA 2:29:16
2 117 137 Andi Traynor F 42 Redwood City CA 2:34:04
3 159 277 Julie Stevens F 48 2:51:28
SurfTech Jay Race


********** Female 50+ 12MI 12'6 SUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 62 53 Jen Fuller F 53 Sausalito CA 2:17:08
2 165 78 Madeleine King F 55 Fairfax CA 2:54:32
SurfTech Jay Race


********** Female 12MI 14' SUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 72 100 Vicki Mills F 49 Santa Barbara CA 2:19:41
2 107 109 Kerstin Ouellet F 45 Encinitas CA 2:29:44
3 146 122 Teresa Rogerson F 42 Oakland CA 2:46:52
SurfTech Jay Race


********** Female 12MI OC1 CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 3 131 Aimee Spector F 43 Redondo Beach CA 1:51:46
2 17 95 Marlayna McNeil F 50 Campbell CA 2:03:12
3 18 84 Marie Low F 32 Pittsburg CA 2:04:03
4 52 54 Robin Gandolfi F 54 San Mateo CA 2:12:34
SurfTech Jay Race


********** Male 12MI Stock Paddleboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 19 286 Lachie Lansdown M 20 2:04:14
2 26 50 Dustin Fiero M 27 San Diego CA 2:05:52
3 32 25 Foster Campbell M 20 Santa Barbara CA 2:07:22
4 33 35 Ben Coffey M 18 Santa Cruz CA 2:07:58
5 34 317 Steve Shlens M 45 2:08:00
6 41 96 Chris Meinhold M 24 San Clemente CA 2:10:06
7 43 331 Patrick Shaughnessy M 25 2:10:10
8 48 52 Greg Ford M 47 Cardiff CA 2:11:45
9 54 79 Zach Koehn M 27 Seattle WA 2:13:49
10 68 80 Nick Koepenick M 34 Santa Barbara CA 2:18:43
11 69 323 Paul Steinberg M 27 2:19:01
12 75 326 Ismael Garcia M 39 2:20:07
13 78 328 Nat Young M 25 2:20:36
14 81 45 Joseph Diasparra M 32 Encinitas CA 2:21:03
15 93 108 Joseph O'Brien M 26 San Francisco CA 2:23:35
16 95 124 Carleton Sage M 49 Encinitas CA 2:25:33
17 111 59 Mike Grizzle M 29 San Francisco CA 2:30:17
18 115 297 Jack Newkirk M 35 2:32:57
19 118 329 Shaun Burns M 24 2:34:06
20 130 57 David Ginsburg M 44 Santa Monica CA 2:38:29
21 131 70 Eric Irvine M 33 San Francisco CA 2:39:34
22 134 149 Wade Williford M 46 San Diego CA 2:41:34
23 149 65 Patrick Hill M 30 San Francisco CA 2:47:21
24 155 101 Brad Misik M 26 Santa Cruz CA 2:49:50
25 160 48 Griffin Dye M 21 Malibu CA 2:53:07
SurfTech Jay Race


********** Male 50+ 12MI Stock Paddleboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 140 321 Lawrence Labianca M 53 2:43:54
2 143 283 Steve Campbell M 55 Carpinteria CA 2:46:09
SurfTech Jay Race


********** Male 12MI 14' Paddleboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 30 24 Reno Caldwell M 48 Redondo Beach CA 2:07:18
2 57 127 Mark Schulbach M 43 Ventura CA 2:16:29
3 59 314 Will Patton M 33 2:16:51
4 74 10 John Bates M 48 San Pedro CA 2:19:49
5 80 112 Josh Pederson M 41 Santa Cruz CA 2:20:50
6 84 327 Jeff Pearson M 45 2:21:20
7 86 150 Renick Woods M 41 Seattle WA 2:21:47
8 104 278 Mike Irete M 47 2:29:18
9 109 11 Stephen Baxter M 36 Santa Cruz CA 2:30:13
10 120 2 Dan Ackerstein M 43 Santa Cruz CA 2:34:37
11 123 136 Ian Torrey M 45 Castro Valley CA 2:36:18
12 127 67 David Hopper M 25 Santa Cruz CA 2:37:41
13 135 295 Brian Peterson M 45 2:41:52
14 136 106 Troy Nebeker M 47 Redmond WA 2:42:32
15 144 114 Jason Perry M 43 Portland OR 2:46:12
16 145 49 Kevin Eggert M 43 Laguna Niguel CA 2:46:51
17 148 302 Mark Alfaro M 45 2:47:10
18 161 322 Joe Wolf M 35 2:54:13
19 162 30 Evelio Castillo M 47 Santa Cruz CA 2:54:15
20 166 3 Chris Aguilar M 42 Torrance CA 2:55:00
21 168 281 Joe Manildi M 43 Santa Cruz 2:57:57
22 175 86 Kelly Maguire M 49 Foster City CA 3:13:33
23 177 310 Jeff Kafka M 41 3:20:37
SurfTech Jay Race


********** Male 50+ 12MI 14' Paddleboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 53 319 Pat McNenny M 50 2:13:31
2 96 266 Phil Curtiss M 66 2:25:39
3 97 75 Bill Kemble M 52 Ventura CA 2:25:42
4 106 104 Roland Nagel M 54 Santa Cruz CA 2:29:32
5 112 27 Mark Cappa M 63 Oceanside CA 2:31:39
6 125 134 Brian Thomas M 52 Corte Madera CA 2:36:35
SurfTech Jay Race


********** Male 12MI Unlimited Paddleboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 1 308 Robert Parucha M 24 1:50:42
2 5 51 Max First M 26 Los Angeles CA 1:53:27
3 12 142 Craig Waltz M 35 Santa Cruz CA 1:59:46
4 22 46 Ben Diener M 39 Santa Barbara CA 2:04:39
5 24 288 Jarret Winter M 47 2:05:23
6 37 130 Douglas Smith M 42 La Jolla CA 2:09:03
7 64 89 Marty Matthies M 31 Malibu CA 2:17:52
8 65 73 Eric Johnson M 35 Santa Cruz CA 2:17:56
9 77 324 Nevvar Hickmet M 49 2:20:34
10 87 43 Spencer Davidson M 31 Santa Monica CA 2:21:51
11 91 148 Jens Williford M 43 Santa Cruz CA 2:23:22
12 121 17 Willy Bravenec M 35 Seattle WA 2:35:58
13 138 98 Brandon Merrick M 43 Pacific Grove CA 2:43:15
14 150 111 Paul Parsons M 34 Antelope CA 2:47:52
15 157 64 Andrew Hill M 34 Manhattan Beach CA 2:50:57
SurfTech Jay Race


********** Male 50+ 12MI Unlimited Paddleboard CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 20 143 Dave Waxx M 51 Huntington Beach CA 2:04:31
2 36 125 Bob Schade M 55 Solana Beach CA 2:08:29
3 45 21 Wayne Buckingham M 63 Leucadia CA 2:11:14
4 56 20 Wally Buckingham M 63 Encinitas CA 2:15:20
5 63 88 Dan Matthies M 62 Malibu CA 2:17:52
6 71 270 Darrell Bednark M 60 2:19:37
7 83 290 Joe Bark M 56 2:21:14
8 99 74 Michael Jones M 63 Carmel CA 2:28:35
9 124 77 Bill Kindel M 69 San Clemente CA 2:36:31
10 153 91 Mike McDaniel M 50 Del Rey Oaks CA 2:49:29
SurfTech Jay Race


********** Male 12MI 12'6 SUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 61 140 John Walsh M 40 Mendocino CA 2:17:01
2 85 120 Chad Raugewitz M 48 Ukiah CA 2:21:24
3 90 69 Rune Hoyer-Nielsen M 46 El Cerrito CA 2:22:29
4 110 123 Dave Rundio M 43 Santa Cruz CA 2:30:16
5 154 76 Michael Kerbyson M 49 Aptos CA 2:49:38
6 172 333 Jason Alaviz M 49 3:06:26
SurfTech Jay Race


********** Male 50+ 12MI 12'6 SUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 126 116 Stephen Pugh M 58 Sausalito CA 2:37:20
2 152 141 Bruce Walters M 56 Sacramento CA 2:48:51
3 156 113 Frank Perrott M 57 Sacramento CA 2:50:54
4 173 298 Vince Felicetta M 50 3:06:27
SurfTech Jay Race


********** Male 12MI 14' SUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 8 282 Keith McConaughay M 26 1:58:07
2 14 129 Stephen Sinkus M 40 Manhattan Beach CA 2:00:29
3 15 83 Marius Lina M 33 Los Gatos CA 2:01:53
4 16 105 Joe Naholowa'a M 28 San Francisco CA 2:02:24
5 28 284 James Farber M 32 2:07:14
6 29 92 Grant McFadyen M 47 Redwood City CA 2:07:15
7 31 62 John Hadley M 48 Forestville CA 2:07:20
8 39 325 Rob Rousset M 30 2:09:28
9 44 332 Justin Banfield M 34 2:10:25
10 47 32 Steve Chrapchynski M 45 Carlsbad CA 2:11:45
11 49 128 Shawn Shamlou M 46 Encinitas CA 2:12:00
12 51 58 Jay Gomez M 39 Santa Cruz CA 2:12:13
13 55 330 Daniel Alvarez M 44 2:15:02
14 76 39 Ryan Cooper M 30 San Diego CA 2:20:21
15 82 133 David Swidan M 47 Santa Cruz CA 2:21:10
16 88 23 Dean Burke M 43 Tacoma WA 2:21:58
17 92 56 Juerg Geser M 46 Santa Barbara CA 2:23:25
18 94 38 Burleigh Cooper M 41 Santa Cruz CA 2:24:31
19 100 6 Bill Allred M 37 San Francisc CA 2:28:43
20 101 303 Michael Roberts M 40 2:28:46
21 119 107 Dan Nordin M 40 San Jose CA 2:34:29
22 133 115 Peter Phelan M 43 Santa Cruz CA 2:41:09
23 137 40 David Curtis M 45 Campbell CA 2:42:43
24 139 272 Rodney Cahill M 40 2:43:48
25 141 285 Ben Thomas M 33 2:45:00
26 169 42 Mark Dale M 37 Leonardtown MD 2:58:02
27 171 304 Nick Nayfack M 42 3:03:28
SurfTech Jay Race


********** Male 50+ 12MI 14' SUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 13 12 Bojan Bernard M 54 Palo Alto CA 1:59:53
2 27 28 Rand Carter M 51 Tahoe Vista CA 2:06:05
3 35 138 Phil Tresenrider M 57 Sebastopol CA 2:08:27
4 40 4 John Alexiou M 50 Santa Cruz CA 2:09:58
5 60 102 Tony Mueller M 56 Santa Cruz CA 2:16:54
6 67 126 John Schalka M 61 Shoreline WA 2:18:02
7 89 301 Martin Gates M 63 2:22:01
8 98 14 John Bland M 68 Encinitas CA 2:26:20
9 142 60 Alex Groswird M 62 Ben Lomond CA 2:45:53
10 151 315 Bill Sullivan M 59 2:48:01
11 163 37 Chris Cole M 50 Santa Cruz CA 2:54:20
12 164 66 David Hook M 55 San Rafael CA 2:54:32
13 170 82 Gary Leong M 69 Los Altos CA 2:59:34
SurfTech Jay Race


********** Male 12MI Unlimited SUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 114 87 Tim Martin M 49 Santa Cruz CA 2:32:44
SurfTech Jay Race


********** Male 50+ 12MI Unlimited SUP CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 58 118 Joseph Quinn M 50 Homewood CA 2:16:29
2 113 63 Dave Harris M 61 El Granada CA 2:32:13
SurfTech Jay Race


********** Male 12MI OC1 CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 2 132 Matthew Sun M 22 Pleasanton CA 1:51:34
2 4 41 Daniel Czech M 42 Santa Cruz CA 1:53:05
3 6 93 Brian McGauley M 33 Santa Cruz CA 1:55:10
4 7 16 Tai Boutell M 46 Santa Cruz CA 1:56:33
5 9 305 Yohei Rosen M 24 1:59:00
6 10 71 Geoff James M 53 Sausalito CA 1:59:10
7 11 33 Bob Ciotti M 55 Mountain View CA 1:59:28
8 21 279 Fred Andersen M 64 2:04:36
9 23 139 Kyle Wade M 51 Santa Cruz CA 2:04:45
10 38 94 Colin McGuire M 42 Santa Cruz CA 2:09:10
11 70 90 Brian McCauley M 54 Santa Cruz CA 2:19:19
SurfTech Jay Race


********** Male 12MI Surfski CLASS RESULTS **********

Place Oallplace Bib Name Sex Age City State Finish
1 129 299 Mark Craig M 48 2:38:23