PaddleFest Paddleboard Race 2016
5k short course and 10k long course SUP and Run
Race Scored by BIG SKY ENDURACE SPORTS
03/19/2016

********** RESULTS LIST **********

PaddleFest Paddleboard Race 2016


********** FEMALE ELITE12'6 LONG COURSE RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Fiona Wylde F 18 105 1 1:07:56.15
2 Shae Foudy F 17 San Juan Capistran CA 36 2 1:08:07.85
3 Kali'a Alexiou F 15 Soquel CA 4 3 1:09:43.25
4 Jen Fuller F 52 Sausalito CA 39 4 1:13:07.15
5 Lara Claydon F 17 22 5 1:14:44.25
6 Kristin Thomas F 53 Laguna Beach CA 88 6 1:15:09.45
PaddleFest Paddleboard Race 2016


********** MALE ELITE14' LONG COURSE RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Mo Freitas M 18 Canoga Park CA 38 1 57:55.85
2 Giorgio Gomez M 19 Dana Point CA 43 2 57:57.80
3 Slater Trout M 21 Gulf Breeze FL 90 3 57:59.25
4 Ryan Helm M 42 San Clemente CA 50 4 58:51.70
5 Noa Hopper M 16 San Diego CA 51 5 1:00:43.70
6 Poenaiki Raioha M 18 South San Francisc CA 73 6 1:01:14.30
7 Anthony Vela M 40 Dana Point CA 94 7 1:01:23.05
8 Jeramie Vaine M 36 San Clemente CA 91 8 1:01:23.80
9 Keith McConnaughay M 27 South San Francisc CA 60 9 1:02:12.00
10 Sean Poynter M 24 72 10 1:02:37.10
11 Bernd Roediger M 19 Kahului HI 76 11 1:02:44.60
12 Rodney Ellis M 42 Hermosa Beach CA 33 12 1:02:45.75
13 Brennan Rose M 26 CA 79 13 1:03:32.00
14 Michael Tavares M 33 Apex NC 85 14 1:03:34.60
15 Jedd Hasay M 22 Arroyo Grande CA 47 15 1:04:39.75
16 Fritz Rometsch M 37 Ulm DE 78 16 1:05:40.65
17 Justin Panfield M 33 Daly City CA 113 17 1:06:17.25
18 John Hadley M 48 Forestville CA 46 18 1:06:27.75
19 James Farber M 25 Santa Cruz CA 34 19 1:07:30.60
PaddleFest Paddleboard Race 2016


********** MALE 14' LONG COURSE RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 David Wells M 46 San Rafael CA 101 1 1:03:51.80
2 Bojan Bernard M 54 Palo Alto CA 11 2 1:04:32.15
3 Pete Gauvin M 47 Fairfax CA 110 3 1:05:31.90
4 Robi Rousset M 30 Monterey CA 107 4 1:06:37.55
5 John Alexiou M 50 Soquel CA 3 5 1:07:10.45
6 MacRae Wylde M 52 Hood River OR 106 6 1:07:14.35
7 David Meyler M 44 San Clemente CA 109 7 1:07:26.15
8 Phil Tresenrider M 57 Sebastopol CA 89 8 1:07:52.50
9 Grant McFadyen M 46 61 9 1:08:16.70
10 John Ohara M 53 Manchester MA 69 10 1:08:37.60
11 David Waynar M 45 Scotts Valley CA 100 11 1:11:08.15
12 Jamie Willin M 61 San Francisco CA 104 12 1:11:26.35
13 Daniel Alvarez M 44 Oakland CA 5 13 1:11:52.35
14 David Swidan M 46 Santa Cruz CA 84 14 1:13:45.95
15 Burleigh Cooper M 41 Santa Cruz CA 25 15 1:17:16.75
16 Dwayne Bora M 53 Capistrano Beach CA 14 16 1:18:05.15
17 Juerg Geser M 46 Calabasas CA 42 17 1:20:38.20
18 Cary Riter M 56 Pleasanton CA 75 18 1:21:30.85
19 Alex Groswird M 62 Ben Lomond CA 45 19 1:23:26.45
PaddleFest Paddleboard Race 2016


********** FEMALE 12'6 LONG COURSE RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Genna Flinkman F 29 Edmonton AB 35 1 1:23:52.35
PaddleFest Paddleboard Race 2016


********** MALE 12'6 LONG COURSE RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Eric Diggins M 46 Laguna Beach CA 29 1 1:09:18.55
2 John Walsh M 40 96 2 1:10:29.75
3 Rune Hoyer-Nielsen M 45 El Cerrito CA 54 3 1:13:19.10
4 William McGrath M 52 Yorba Linda CA 62 4 1:13:37.95
5 Justin Van Dyck M 47 San Clemente CA 92 5 1:14:23.95
PaddleFest Paddleboard Race 2016


********** Juniors 12'6 LONG COURSE RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Haakon Hoyer-Nielsen M 16 53 1 1:05:46.65
2 Tyler Bashor M 14 Laguna Niguel CA 10 2 1:07:18.50
PaddleFest Paddleboard Race 2016


********** MALE StockProne LONG COURSE RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Jack Bark M 21 Santa Cruz CA 8 1 1:05:45.25
2 Ben Brewer M 17 Santa Barbara CA 17 2 1:06:41.55
3 Foster Campbell M 20 Santa Barbara CA 19 3 1:12:25.85
4 Micheal Dilloughery M 50 Santa Cruz CA 112 4 1:14:15.60
PaddleFest Paddleboard Race 2016


********** MALE 14'Prone LONG COURSE RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Josh Pederson M 41 Santa Cruz CA 70 1 1:16:46.75
PaddleFest Paddleboard Race 2016


********** FEMALE OC1 LONG COURSE RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Linda Banfield F 52 Fairfield CA 7 1 57:57.50
2 Tracy Cone F 48 Santa Cruz CA 24 2 1:02:28.55
PaddleFest Paddleboard Race 2016


********** MALE OC1 LONG COURSE RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Robi Rousset M 30 Monterey CA 116 1 50:33.10
2 Charlie Banfield M 54 Fairfield CA 6 2 52:26.75
3 Matthew Sun M 22 Pleasanton CA 83 3 52:46.00
4 Matt Muirhead M 60 Santa Cruz CA 67 4 53:14.25
5 Chuck Watanabe M 41 Concord CA 99 5 53:43.05
6 Robert Boltje M 56 Santa Cruz CA 13 6 54:42.65
7 Dave Loustalot M 52 Santa Cruz CA 58 7 54:51.45
8 Nathan MacBeth M 37 Santa Cruz CA 115 8 55:09.45
9 John Hedrick M 47 Santa Cruz CA 49 9 57:03.25
10 Al Sadanaga M 48 San Luis Obispo CA 80 10 58:24.70
11 Kyle Wade M 50 Santa Cruz CA 95 11 1:02:18.95
12 Colin McGuire M 41 Santa Cruz CA 63 12 1:02:38.85
13 Dave Boyd M 57 Oakdale CA 15 13 1:05:20.95
PaddleFest Paddleboard Race 2016


********** MALE OC1 Open AGE GROUP: 1 - 29 **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Matthew Sun M 22 Pleasanton CA 83 1 52:46.00
PaddleFest Paddleboard Race 2016


********** MALE OC1 Masters AGE GROUP: 30 - 39 **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Robi Rousset M 30 Monterey CA 116 1 50:33.10
2 Nathan MacBeth M 37 Santa Cruz CA 115 2 55:09.45
PaddleFest Paddleboard Race 2016


********** FEMALE OC1 Senior AGE GROUP: 40 - 49 **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Tracy Cone F 48 Santa Cruz CA 24 1 1:02:28.55
PaddleFest Paddleboard Race 2016


********** MALE OC1 Senior AGE GROUP: 40 - 49 **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Chuck Watanabe M 41 Concord CA 99 1 53:43.05
2 John Hedrick M 47 Santa Cruz CA 49 2 57:03.25
3 Al Sadanaga M 48 San Luis Obispo CA 80 3 58:24.70
4 Colin McGuire M 41 Santa Cruz CA 63 4 1:02:38.85
PaddleFest Paddleboard Race 2016


********** FEMALE OC1 Golden AGE GROUP: 50 - 99 **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Linda Banfield F 52 Fairfield CA 7 1 57:57.50
PaddleFest Paddleboard Race 2016


********** MALE OC1 Golden AGE GROUP: 50 - 99 **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Charlie Banfield M 54 Fairfield CA 6 1 52:26.75
2 Matt Muirhead M 60 Santa Cruz CA 67 2 53:14.25
3 Robert Boltje M 56 Santa Cruz CA 13 3 54:42.65
4 Dave Loustalot M 52 Santa Cruz CA 58 4 54:51.45
5 Kyle Wade M 50 Santa Cruz CA 95 5 1:02:18.95
6 Dave Boyd M 57 Oakdale CA 15 6 1:05:20.95
PaddleFest Paddleboard Race 2016


********** SurfSki SurfSkiUnlimited LONG COURSE RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Carter Johnson M 40 Sausalito CA 55 1 44:19.10
2 Kenneth Howell M 54 Charleston SC 52 2 48:15.15
3 Michael McNulty M 55 Boulder Creek CA 64 3 48:51.50
4 Paul MacIntyre M 59 Albany CA 59 4 49:19.65
5 Joel Leker M 57 Marina CA 56 5 49:28.05
6 Thomas Dittler M 54 Mountain View CA 30 6 53:31.65
PaddleFest Paddleboard Race 2016


********** FEMALE 14' SHORT COURSE RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Gina De Los Reyes F 36 Ca CA 27 1 41:30.90
PaddleFest Paddleboard Race 2016


********** MALE 14' SHORT COURSE RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Bret Warner M 34 Rancho Cucamonga CA 98 1 30:57.45
2 Peter Phelan M 42 Santa Cruz CA 71 2 33:20.25
3 Charlie Banfield M 54 Fairfield VA 108 3 34:41.05
4 Phil Storrer M 70 Discovery Bay CA 82 4 38:09.60
5 Gary Leong M 69 Los Altos CA 57 5 40:34.10
6 Tony Montero M 69 Encino CA 66 6 51:38.20
PaddleFest Paddleboard Race 2016


********** FEMALE 12'6 SHORT COURSE RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Sue Gatt F 44 Jersey CH 40 1 40:15.15
2 Caroline Elliott F 58 Monterey CA 32 2 40:37.95
3 Marissa Muller F 34 San Fran CA 111 3 46:36.30
4 Kirstie Smith F 44 81 4 54:20.30
PaddleFest Paddleboard Race 2016


********** MALE 12'6 SHORT COURSE RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Trevor Bashor M 16 Laguna Niguel CA 9 1 32:23.95
2 Caio Vegner M 36 Santa Clara CA 93 2 34:10.80
3 Michael Melville M 62 San Lorenzo CA 65 3 34:20.55
4 Robert Demarco M 49 Salinas CA 28 4 37:51.80
5 Craig Collins M 58 Aptos CA 23 5 41:14.05
6 Tim Haywood M 53 Eureka CA 48 6 45:40.20
PaddleFest Paddleboard Race 2016


********** Juniors 12'6 SHORT COURSE RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Buey Grossman M 13 West Hollywood CA 114 1 39:01.45
PaddleFest Paddleboard Race 2016


********** FEMALE STOCKPRONE SHORT COURSE RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Abby Brown F 18 Santa Barbara CA 18 1 32:33.40
2 Sae Ackerstein F 10 Santa Cruz CA 2 2 1:04:14.40
PaddleFest Paddleboard Race 2016


********** MALE STOCKPRONE SHORT COURSE RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Brian Thomas M 51 Corte Madera CA 87 1 36:03.45
PaddleFest Paddleboard Race 2016


********** FEMALE 14'Prone SHORT COURSE RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Dan Ackerstein F 43 Santa Cruz CA 1 1 1:04:13.35
PaddleFest Paddleboard Race 2016


********** MALE 14'Prone SHORT COURSE RESULTS **********

Place Name Sex Age City State Bib Rank Time
1 Phil Chowaniec M 27 21 1 37:08.65
PaddleFest Paddleboard Race 2016