2016 Tahoe Cup Paddle Race Series
Donner Lake 5 MILE PADDLE
05/21/2016

********** RESULTS LIST Donner Lake 5 MILE PADDLE **********

2016 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE YOUTH1-11 RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 28 Zen Quinn M 10 Homewood CA 12.6 BARK 1:06:43.15
2016 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** FEMALE YOUTH12-17 RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 27 Delila Quinn F 12 Homewood CA 12.6 404 54:32.20
2 26 Sage Quinn F 15 Homewood CA 12.6 BARK 58:10.60
2016 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE YOUTH12-17 RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 47 Trent Carter M 14 Tahoe Vista CA 12.6 BARK 50:09.25
2 19 Levi Largent M 16 South Lake Tahoe CA 12.6 FLATWATER 52:20.30
3 45 Estani Bori M 12 Carnelian Bay CA 12.6 BROWNER 1:00:49.70
2016 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE MASTERSSUP 12.6 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 14 Michael Melville M 62 San Lorenzo CA 12.6 BLUERUSH BOARD 55:26.75
2016 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE MASTERSSUP 14.0 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 21 Joe Woodman M 57 Carson City NV 14.0 TAHOE SUP 58:49.65
2 3 Larry Harper M 56 Truckee CA 14.0 BARK 1:21:03.35
2016 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE MASTERSSUP UNLIMITED CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 43 Larry Ferguson M 57 UNLIMITED RIVIERA 51:42.10
2016 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE GRANDMASTERS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 13 Bob Glynn M 69 Davis CA 14.0 FLATWATER PADD 1:04:48.00
2 5 Bob Glass M 71 Auburn CA 14.0 LAHUI KAI 1:07:41.00
2016 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** FEMALE OPENSUP 12.6 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 40 Jen Fuller F 52 12.6 INFINITY 52:49.20
2 27 Delila Quinn F 12 Homewood CA 12.6 404 54:32.20
3 24 Wendy Quinn F 50 Homewood CA 12.6 SIC 55:52.05
4 26 Sage Quinn F 15 Homewood CA 12.6 BARK 58:10.60
5 17 Brie Moore F 40 Reno NV 12.6 SIC 58:23.25
6 10 Jess Rossman F 38 San Jose CA 12.6 F-ONE 1:12:49.55
2016 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** FEMALE OPENSUP 14.0 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 16 Teresa Rogerson F 42 Oakalnd CA 14.0 AXIS 1:01:16.35
2 50 Daphnie Hougard F 52 Truckee CA 14.0 SPEEDBOARD 1:02:49.60
2016 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE OPENSUP 12.6 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 47 Trent Carter M 14 Tahoe Vista CA 12.6 BARK 50:09.25
2 19 Levi Largent M 16 South Lake Tahoe CA 12.6 FLATWATER 52:20.30
3 14 Michael Melville M 62 San Lorenzo CA 12.6 BLUERUSH BOARD 55:26.75
4 6 Robert Demarco M 49 Salinas CA 12.6 STARBOARD 58:29.55
5 45 Estani Bori M 12 Carnelian Bay CA 12.6 BROWNER 1:00:49.70
6 7 Liam Blaney M 48 Kings Beach CA 12.6 SIC MAUI 1:01:05.45
7 28 Zen Quinn M 10 Homewood CA 12.6 BARK 1:06:43.15
8 39 Rodri Mojica M 52 Tahoe City CA 12.6 LAKE SHORE 1:16:30.55
2016 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE OPENSUP 14.0 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 46 Keith McConahay M 27 Santa Cruz CA 14.0 F-ONE 45:17.65
2 31 Benjamin Sarrazin M 42 Petaluma CA 14.0 STARBOARD 14 47:30.30
3 18 Lucas Tracy M 39 Boise ID 14.0 HOE NALU 49:41.25
4 101 Dax Willard M 37 Tahoe City CA 14.0 52:27.05
5 22 Kyle Wade M 51 Santa Cruz CA 14.0 KINGS 55:12.40
6 21 Joe Woodman M 57 Carson City NV 14.0 TAHOE SUP 58:49.65
7 102 Luke Adams M 28 Tahoe City CA 14.0 NAISM 1:03:35.75
8 13 Bob Glynn M 69 Davis CA 14.0 FLATWATER PADD 1:04:48.00
9 5 Bob Glass M 71 Auburn CA 14.0 LAHUI KAI 1:07:41.00
10 3 Larry Harper M 56 Truckee CA 14.0 BARK 1:21:03.35
2016 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE OPENSUP UNLIMITED CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 38 Rand Carter M 52 Tahoe Vista CA UNLIMITED BARK 45:58.80
2 23 Joe Quinn M 50 Homewood CA UNLIMITED BARK 49:29.75
3 43 Larry Ferguson M 57 UNLIMITED RIVIERA 51:42.10
2016 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE PRONE RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 9 Michael Jones M 62 Monterey CA UNLIMITED BARK 56:16.95
2 1 Brian Thomas M 51 Corte Madera CA 12.6 BARK 1:00:32.35
3 29 Jason Perry M 43 Portland OR 14.0 BARK 1:06:38.45
4 33 Evelio Castillo M 47 Santa Cruz CA UNLIMITED BARK 1:07:28.65
5 37 John Merryfield M 50 Tahoe City CA 1:08:27.90
6 32 Brad Misik M 26 Santa Cruz CA 12.6 SURFTECH BARK 1:08:55.30
7 12 Kelly Maguire M 49 Foster City CA 14.0 BARK 1:10:09.15
8 36 Mike McDaniel M 50 Pacific Grove CA MILE 22 1:10:16.50
2016 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE OC1 RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 30 Chris Hollingsworth M 43 Auburn CA UNLIMITED PUAKEA 46:52.25
2016 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE OTHER RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Type Manufacture Finish
1 100 Wild James M 36 Truckee CA OC2 TEAM HUKI 40:14.65