2016 Tahoe Cup Paddle Race Series
Waterman's Paddle JAM 6 MILE PADDLE
07/09/2016

********** RESULTS LIST Waterman's Paddle JAM 6 MILE PADDLE **********

2016 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** FEMALE YOUTH12-17 RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 406 Delila Quinn F 12 Homewood CA 12.6 404 1:21:19.02
2 405 Sage Quinn F 15 Homewood CA 12.6 BARK 1:34:03.34
2016 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE YOUTH12-17 RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 615 Trent Carter M 14 Tahoe Vista CA 12.6 BARK 1:12:14.71
2 450 Luke Allen M 15 Slt CA 14.0 SIC 1:23:51.57
2016 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** FEMALE MASTERSSUP 12.6 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 285 Madeleine King F 55 Fairfax CA 12.6 STARBOARD 1:49:36.28
2 362 Leanne Riddle F 56 San Jose CA 12.6 SURFTECH-BARK 2:35:56.00
2016 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE MASTERSSUP 12.6 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 117 Michael Melville M 62 San Lorenzo CA 12.6 BLUERUSH BOARD 1:38:52.06
2 323 Steve Merrifield M 59 San Rafael CA 12.6 SURFTECH 2:07:38.08
3 333 Michael Oliver M 59 Incline Village NV 12.6 BARK 2:08:53.85
2016 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE MASTERSSUP 14.0 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 443 Fred Anderson M 64 Mill Valley CA 14.0 BOGA 1:30:23.76
2 431 John Allen M 55 Slt CA 14.0 LAHUI KAI 1:33:48.50
3 118 Joe Woodman M 57 Carson City NV 14.0 TAHOE SUP 1:42:09.66
4 363 Edwin Samuels M 64 Portola Valley 14.0 BARK 1:44:26.64
2016 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE MASTERSSUP UNLIMITED CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 420 Larry Ferguson M 57 Tahoe City CA UNLIMITED RIVIERA 1:35:18.52
2016 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** FEMALE OPENSUP 12.6 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 406 Delila Quinn F 12 Homewood CA 12.6 404 1:21:19.02
2 327 Nina Oakley F 34 Reno NV 12.6 LAKESHORE 1:27:06.71
3 405 Sage Quinn F 15 Homewood CA 12.6 BARK 1:34:03.34
4 277 Judy Jensen F 49 San Mateo 12.6 JIMMY LEWIS 1:37:31.89
5 140 Wendy Quinn F 50 Homewood CA 12.6 SIC 1:39:38.14
6 458 Brie Moore F 40 Reno NV 12.6 SIC 1:39:53.90
7 285 Madeleine King F 55 Fairfax CA 12.6 STARBOARD 1:49:36.28
8 143 Jessi Abplanalp F 27 Reno NV 12.6 LAKESHORE PADD 2:10:04.11
9 466 Stephanie Martin F 29 Ukiah CA 12.6 NECTAR 2:18:14.96
10 196 Laurel Cadena F 37 San Luis Obispo CA 12.6 BARK 2:24:12.25
11 362 Leanne Riddle F 56 San Jose CA 12.6 SURFTECH-BARK 2:35:56.00
2016 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE OPENSUP 12.6 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 615 Trent Carter M 14 Tahoe Vista CA 12.6 BARK 1:12:14.71
2 117 Michael Melville M 62 San Lorenzo CA 12.6 BLUERUSH BOARD 1:38:52.06
3 183 Mike Brackins M 50 El Dorado Hills CA 12.6 BARK 1:57:44.47
4 323 Steve Merrifield M 59 San Rafael CA 12.6 SURFTECH 2:07:38.08
5 333 Michael Oliver M 59 Incline Village NV 12.6 BARK 2:08:53.85
2016 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE OPENSUP 14.0 CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 267 David Jensen M 52 San Mateo CA 14.0 HAVEN'T DECIDE 1:15:27.69
2 242 Peter Gauvin M 47 San Rafael CA 14.0 SIC 1:15:47.02
3 371 Luke Tracy M 39 Boise ID 14.0 BARK 1:16:38.10
4 429 Dax Willard M 37 Tahoe City CA 14.0 1:20:32.83
5 386 David Waynar M 46 Scotts Valley CA 14.0 FONE 1:23:47.26
6 450 Luke Allen M 15 Slt CA 14.0 SIC 1:23:51.57
7 443 Fred Anderson M 64 Mill Valley CA 14.0 BOGA 1:30:23.76
8 139 Joe Quinn M 50 Homewood CA 14.0 BARK 1:30:41.66
9 181 Marc Andrews M 46 Incline Village NV 14.0 LAKESHORE 1:31:33.90
10 431 John Allen M 55 Slt CA 14.0 LAHUI KAI 1:33:48.50
11 293 Jake Lamberth M 53 Carnelian Bay CA 14.0 RIVIERA 1:36:19.84
12 231 Carl Davis M 39 Truckee CA 14.0 404 1:37:57.00
13 118 Joe Woodman M 57 Carson City NV 14.0 TAHOE SUP 1:42:09.66
14 280 Guy Johnson M 53 Reno NV 14.0 PAU HANA 1:43:53.99
15 363 Edwin Samuels M 64 Portola Valley 14.0 BARK 1:44:26.64
16 234 Rod De La Rosa M 46 Lafayette CA 14.0 FOCUS 1:53:32.90
17 340 Steve Rawiszer M 54 Boca Raton FL 14.0 BARK 1:56:53.11
2016 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE OPENSUP UNLIMITED CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 616 Rand Carter M 52 Tahoe Vista CA UNLIMITED BARK 1:10:22.96
2 420 Larry Ferguson M 57 Tahoe City CA UNLIMITED RIVIERA 1:35:18.52
2016 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE PRONE RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 460 Dylan Ryan M 19 Waikoloa HI 12.6 BARK 1:24:40.14
2 282 Michael Jones M 63 Carmel CA UNLIMITED BARK 1:27:50.46
3 319 Keith McConnaughay M 27 Santa Cruz CA 12.6 F-ONE 1:29:01.36
4 70 Brian Thomas M 52 Corte Madera CA 12.6 BARK 1:32:47.17
5 237 Evon Eisenberg M 58 Truckee CA 12.6 SURF TECH 1:57:04.78
6 115 Kelly Maguire M 49 Foster City CA 14.0 BARK 1:59:17.41
2016 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE OC1 RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 225 Rand Colwell M 55 South Lake Tahoe CA UNLIMITED PUAKEA 1:04:04.11
2 308 Paul Laudenschlager M 60 Truckee CA UNLIMITED PUAKEA DESIGNS 1:04:44.75
3 426 John Merryfield M 50 Tahoe City CA 1:09:39.76
4 436 Jeff Cleeland M 59 Olympic Valley CA UNLIMITED HUKI 1:15:08.40
2016 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE SurfSki RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 384 Victor Veenhof M 99 Nevada City CA UNLIMITED HUKI 1:33:22.50
2016 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** FEMALE OTHER RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Type Manufacture Finish
1 455 Anik Wild F 44 Truckee CA OC2 HUKI 1:13:29.93