2017 Tahoe Cup Paddle Race Series
Tahoe Fall Classic 22 MILE PADDLE
09/10/2017

********** RESULTS LIST Tahoe Fall Classic 22 MILE PADDLE **********

2017 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** FEMALE MASTERSSUP 12.6 CLASS 22 Mile RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 60 Wendy Quinn F 51 12.6 4:32:54.30
2 11 Anne Allen F 51 Santa Rosa CA 12.6 DO NOT KNOW 7:16:53.00
2017 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** FEMALE MASTERSSUP 14.0 CLASS 22 Mile RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 1 Sabine Dukes F 50 14.0 5:33:32.80
2 15 Marsha Arnold F 61 Sacramento CA 14.0 HOBIE 5:52:30.70
2017 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE MASTERSSUP 12.6 CLASS 22 Mile RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 21 Bill Carty M 52 Vail CO 12.6 NAISH 5:37:08.95
2 38 Max Montgomery M 55 Santa Cruz CA 12.6 LAHUI KAI (JUS 5:53:02.10
2017 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE MASTERSSUP 14.0 CLASS 22 Mile RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 30 David Jensen M 53 San Mateo CA 14.0 SURFTECH/BARK 4:01:25.20
2 70 Jamie Willin M 63 Redwood City CA 14.0 4:21:12.60
3 23 Stephen Drottar M 52 Soquel CA 14.0 AROW 4:32:16.30
4 2 Scott Estrada M 50 Sacramento CA 14.0 SUNOVA 4:39:49.10
5 42 Kevin Scott M 55 Aptos CA 14.0 BARK 4:50:46.60
6 48 W Joe Woodman M 58 Carson City NV 14.0 TAHOE SUP 4:52:43.60
7 37 Leo Montero M 51 Castro Valley CA 14.0 LAHUI KAI 5:16:25.70
8 18 Randy Braun M 59 South Lake Tahoe CA 14.0 FOCUS SUP 5:38:37.05
2017 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE GRANDMASTERS 22 Mile RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 69 Gary Leong M 70 14.0 BARK 5:48:53.85
2017 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** FEMALE OPENSUP 12.6 22 Mile CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 60 Wendy Quinn F 51 12.6 4:32:54.30
2 44 Andi Traynor F 44 Palo Alto CA 12.6 KINGS 4:47:09.90
3 4 Brie Moore F 41 12.6 4:54:05.85
4 67 Kim Hargrave F 44 Westlake Village CA 12.6 BARK 5:44:13.75
5 11 Anne Allen F 51 Santa Rosa CA 12.6 DO NOT KNOW 7:16:53.00
2017 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** FEMALE OPENSUP 14.0 22 Mile CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 26 Jules Gismondi F 32 Mill Valley CA 14.0 BIC 4:18:37.30
2 1 Sabine Dukes F 50 14.0 5:33:32.80
3 15 Marsha Arnold F 61 Sacramento CA 14.0 HOBIE 5:52:30.70
2017 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE OPENSUP 12.6 22 Mile CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 50 Benjamin Gradle M 33 12.6 4:34:00.35
2 75 Kyle Rootsand M 49 Ione CA 12.6 HOBIE 4:43:41.40
3 21 Bill Carty M 52 Vail CO 12.6 NAISH 5:37:08.95
4 38 Max Montgomery M 55 Santa Cruz CA 12.6 LAHUI KAI (JUS 5:53:02.10
5 76 Ryan Somers M 31 Williston VA 12.6 VESL 5:58:57.35
6 14 Christian Anderson M 41 South Lake Tahoe CA 12.6 FOCUS HAWAII 7:17:19.00
2017 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE OPENSUP 14.0 22 Mile CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 10 Barry Wicks M 35 14.0 3:55:44.15
2 62 Keith Rudd M 37 14.0 3:59:02.20
3 30 David Jensen M 53 San Mateo CA 14.0 SURFTECH/BARK 4:01:25.20
4 36 Grant McFadyen M 48 Redwood City CA 14.0 ONE SUP 4:08:50.45
5 47 Jake Ward M 28 Tahoe City CA 14.0 404 4:12:30.65
6 70 Jamie Willin M 63 Redwood City CA 14.0 4:21:12.60
7 49 Raif Anderson M 47 14.0 4:25:22.75
8 23 Stephen Drottar M 52 Soquel CA 14.0 AROW 4:32:16.30
9 33 Kevin Lynch M 48 Oak Park CA 14.0 BARK 4:35:29.25
10 2 Scott Estrada M 50 Sacramento CA 14.0 SUNOVA 4:39:49.10
11 42 Kevin Scott M 55 Aptos CA 14.0 BARK 4:50:46.60
12 48 W Joe Woodman M 58 Carson City NV 14.0 TAHOE SUP 4:52:43.60
13 32 Mike Lefrancois M 40 Minden NV 14.0 TAHOE SUP 5:06:01.45
14 37 Leo Montero M 51 Castro Valley CA 14.0 LAHUI KAI 5:16:25.70
15 78 Jeff Vanhee M 20 Slt CA 14.0 BARK 5:23:28.45
16 71 John Brackett M 29 Incline Village CA 14.0 KM HAWAII 5:34:16.65
17 18 Randy Braun M 59 South Lake Tahoe CA 14.0 FOCUS SUP 5:38:37.05
18 69 Gary Leong M 70 14.0 BARK 5:48:53.85
2017 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE PRONE 12.6 22 Mile CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 40 Michael Roberts M 41 Pacific Grove CA 12.6 RIVIERA 4:45:03.55
2017 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE PRONE 14.0 22 Mile CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 3 Joe Fillman M 43 14.0 4:39:39.05
2 5 Jason Perry M 45 14.0 5:04:09.60
3 72 Nick Steenson M 45 Truckee CA 14.0 BARK 5:06:38.30
2017 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE PRONE UNLIMITED 22 Mile CLASS RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 65 Ben Diener M 40 Santa Barbara CA UNLIMITED BARK 4:04:11.25
2 19 Foster Campbell M 21 San Luis Obispo CA UNLIMITED SHEARWATER PAD 4:16:31.10
3 6 Brian Peterson M 46 Santa Cruz CA UNLIMITED BARK 4:33:49.55
4 53 Michael Jones M 64 UNLIMITED 4:44:51.70
5 16 Tavis Boise M 23 Gaviota CA UNLIMITED SHEARWATER 4:56:41.80
6 73 Mike McDaniel M 51 Pacific Grove CA UNLIMITED MILE 22 5:34:07.45
2017 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** FEMALE OC1 22 Mile RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 58 Nina Oakley F 35 12.6 3:44:43.75
2 34 Kate MacDonald F 52 Oakland CA UNLIMITED KAI VA'A 4:03:37.60
2017 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE OC1 22 Mile RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 29 Michael Irete M 48 Santa Cruz CA UNLIMITED PUAKEA 3:37:07.55
2 46 Kyle Wade M 52 Santa Cruz CA UNLIMITED PEUO 3:38:05.05
3 68 Roger Dunn M 68 Mountain View CA KAI WA'A ARES 3:48:15.15
4 9 Brian Thomas M 53 Corte Madera CA 12.6 PUAKEA 3:48:29.55
2017 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE SurfSki 22 Mile RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 7 Thomas Reid M 52 Bishop CA UNLIMITED HUKI 3:28:00.55
2017 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** MALE KAYAK 22 Mile RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 25 Jim Eliot M 59 South Lake Tahoe CA UNLIMITED P AND H CETUS 4:10:56.05
2 77 Carlo Luri M 54 Gardnerville NV P&H 5:40:43.90
2017 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** OVERALL OC2 22 Mile RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 43 Alyssa (suns Smith F 32 Sacramento CA UNLIMITED HUKI 3:32:19.00
2 17 Todd Bowers M 42 San Jose CA UNLIMITED WENONAH 3:38:54.50
3 66 Zen & Estani Quinn - Bori M 11 Homewood CA 3:44:02.65
2017 Tahoe Cup Paddle Race Series


********** OVERALL RELAY 22 Mile RESULTS **********

Place Bib Name Sex Age City State Class Manufacture Finish
1 20 Rand Carter M 53 Tahoe Vista CA BARK 3:28:16.45
2 39 Mike Paeske M 42 Solana Beach CA LAIRD 4:02:34.45
3 74 John & Austi Allen M 56 South Lake Tahoe CA 14.0 STARBOARD 4:10:17.30